Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

poniedziałek, 5 marca 2012

"Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić" - Federico Moccia


Tytuł: "Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić"
Autor: Federico Moccia
2. tom
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 557
Cena: 34.99 zł

Wybacz mi. Każdy popełnia błędy.

O włoskim pisarzu, Federico Moccie, dowiedziałam się niedawno. Naczytałam się wielu bardzo pozytywnych opinii, wychwalających jego książki. Podobno ów autor pisze piękne romantyczne historie, z cudownymi bohaterami, z niezwykłym klimatem. Postanowiłam sprawdzić, czy naprawdę jego powieści są tak dobre. Co się okazało?

Głównymi bohaterkami są Niki, Olly, Erica i Dilleta. Każda z nich ma swoje życie, swoje problemy, swoich chłopaków. Łączy je wielka przyjaźń. Alex, chłopak Niki, postanawia się jej oświadczyć, wymyśla na to piękny i oryginalny sposób. Ale czy dziewczyna jest gotowa dorosnąć? Zapomnieć o wolności, ustabilizować się? A co, jeśli gdzieś tam w świecie czeka na nią coś bardziej pociągającego niż małżeństwo? Erica nie może znaleźć prawdziwej miłości, skacze z kwiatka na kwiatek. Los spłatał Dillecie wielkiego figla, czy ona i jej chłopak poradzą sobie? A Olly, czy pohamuje swoją zazdrość psującą jej najszczęśliwsze chwile? Są jeszcze przyjaciele Alexa, którzy przestali wierzyć w miłość, a sceptycyzm się po prostu z nich wylewa. Czy Alex zdoła zarazić ich swoją wiarą w małżeństwo i w piękne uczucie łączące dwie osoby na zawsze? Droga do szczęścia na pewno nie jest prosta, kto wytrzyma i dojdzie nią do celu?

Jakie są moje odczucia? Przede wszystkim sama historia nie była dla mnie jakoś szczególnie ciekawa. Czasem nawet nudziłam się podczas lektury. Żadnego z bohaterów nie polubiłam, żaden nie wzbudził mojej sympatii, czasami miałam wrażenie, że ich zachowanie nie jest dobrze uzasadnione i wydaje się, że nie ma sensu. Zaczęłam od wad powieści, ale ma też swoje zalety. Autor stworzył cudowny klimat Włoch, prawie czułam słońce grzejące mi plecy i zapach morza. Podobał mi się także sposób opisywania świata. Był on niezwykle barwny, oddziaływający na wyobraźnię, pełen metafor i pięknych cytatów. Ogółem dla mnie Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić to ładna, ale nie wybijająca się niczym powieść, do jednokrotnego przeczytania, raczej nie wrócę do niej w przyszłości.

W tej chwili szczęścia rozumie, jak krótkie jest życie i jak bezsensowne jest nie mieć odwagi, by być szczęśliwym.”

Nie mogę jednoznacznie powiedzieć, czy historia Federico Moccia mi się podobała czy nie. Dostrzegam jej zalety: barwny język, jakim posługuje się autor, ładne zakończenie, opowieść, dla której tło stanowi ciepły klimat Włoch, ale osobiście nie polubiłam żadnego z bohaterów, historia nie wciągnęła mnie, czytałam ją ze sporą obojętnością. Poruszane są w niej problemy uniwersalne: miłość, szczęście, gotowość do poświęceń, które trafią do każdego, jednak autor przedstawił je w taki sposób, że nie dosięgły mojego serca, nie poruszyły jakiejś głębszej nuty. Śmiem twierdzić, że Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić nie spodoba się każdemu, polecam ją przede wszystkim kobietom po ślubie, które chętnie przypomną sobie, jak było wcześniej, ile emocji wymagały przygotowania do uroczystości, w której miały „stracić” wolność. Osobiście nie mówię „nie” temu autorowi, bo wiem, że umie dobrze pisać, tylko sama historia nieszczególnie przypadła mi do gustu Chętnie przeczytam jego inne książki, przede wszystkim Trzy metry nad niebem, może ta znajdzie klucz do mojego serca.

Ocena: 7/10

Za możliwość spędzenia paru dni we Włoszech dziękuję Wydawnictwu Muza. 

 

Inne książki tego autora:
Trzy metry nad niebem
Tylko ciebie chcę
Amore 14
Wybacz, ale będę ci mówiła skarbie (jej kontynuacją jest właśnie Wybacz, ale chcę się z tobą ożenić)

Federico Moccia, ur. w 1963 roku w Rzymie, pracuje jako scenarzysta filmowy i telewizyjny. Od najmłodszych lat dużo czytał i pisanie stało się dla niego przyjemnością. Jedyny przedmiot w szkole, z którego był naprawdę dobry, to właśnie włoski, świetnie mu szło zwłaszcza pisanie wypracowań. Obiecał sobie, że przed trzydziestką napisze pierwszą powieść. Udało mu się, powstały Trzy metry nad niebem. Jednak w 1992 roku wiele wydawnictw odrzuciło jego książkę. Niezadowolony z takiego obrotu sprawy, postanowił wydać ją na własny koszt. 2500 egzemplarzy rozeszło się błyskawicznie.
Mija dwanaście lat i Trzy metry nad niebem zostają przez przypadek odkryte i wydane. Powieść odniosła we Włoszech niebywały sukces i stała się książką kultową. Tylko w 2004 roku miała pięć dodruków. Na jej podstawie zrealizowano cieszący się dużą popularnością film. Wciąż zajmuje miejsce w rankingu z wynikiem przekraczającym ponad milion trzysta tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Za Trzy metry nad niebem Moccia zdobył nagrodę Premio Torre di Castruccio, w kategorii Narrativa 2004 oraz Premio Insula Romana, w kategorii młodzi dorośli 2004. Jego powieści zostały sprzedane do wszystkich krajów europejskich (od Portugalii po Rosję), do Japonii i Brazylii. W 2006 roku ukazało się Tylko ciebie chcę, które znalazło się na czele wielu rankingów. Obydwie powieści zostały przetłumaczone w ponad trzynastu krajach.*

*informacje ze strony Wydawnictwa Muza.

6 komentarzy:

 1. A ja bardzo chętnie bym przeczytała, coś mnie ciągnie do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej książki nie czytałam, więc nie będę się wypowiadać. Za sobą mam "Trzy metry nad niebem", może ta przypadnie Ci do gustu, bo moje serce wręcz podbiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, ale jak dla mnie na jeden raz ;) Ale czytało się fajnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęcasz ;) lubię takie książki, więc jak mi wpadnie w ręce to pewnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie moje klimaty, nawet Włochy mnie nie pociągają

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Tobą - książki Federica Moccia to książki na jeden raz, o których po przeczytaniu się zapomina i nigdy więcej nie wraca. "Wybacz, ale chcę się z Tobą ożenić" nie zainteresowało mnie, więc nawet pomimo twojej wysokie oceny nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...