Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

piątek, 29 czerwca 2012

"Cień anioła" - Iwona Czarkowska

Tytuł: "Cień anioła"
Autor: Iwona Czarkowska
Wydawnictwo Wilga
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 318
Cena: 29.99 zł
Widzialne anioły

Wierzycie w anioły? Jak je sobie wyobrażacie? Myślicie, że każdy ma swojego anioła stróża, który opiekuje się nim, chroni go? A może uważacie, że to bajka, sprawiająca, że ludzie czują się pewniej, bezpieczniej? A może udało Wam się nawet zobaczyć anioła?

Karol Sobota to zwykły nastolatek: chodzi do szkoły, w domu dostaje szlabany, ma dziewczynę i przyjaciół. Pewnego dnia chłopak jednak zaczyna widywać anioły, istoty z tylko jednym skrzydłem. Bohater zaczyna rozumieć, że istnieją one naprawdę i że w Warszawie jest ich naprawdę dużo. Karol próbuje dowiedzieć się o nich czegoś więcej, kim są, czego chcą. Okazuje się, że nie zawsze pragną dobra ludzi. Nasz bohater poznaje też Wiktora, który przekazuje mu dziwne wieści, mogące przewrócić świat Karola do góry nogami. W życiu Soboty pojawia się również Magika, fascynująca dziewczyna. Jakby tego było mało, Karol zostaje uwikłany w... coś. Sam nie wie, co to jest, ani o co chodzi. Chcecie dowiedzieć się, jak potoczy się historia bohatera Cienia anioła? Jeśli tak, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę i przygotujcie się na zagmatwaną, ale wciągającą historię!

Iwona Czarkowska, autorka tej książki, ulokowała akcję swojej powieści we współczesnej Warszawie. Zwykle nie lubię czytać utworów, których opisane wydarzenia mają miejsce w Polsce. Ale na szczęście w Cieniu anioła mi to nie przeszkadzało, a nawet podobało mi się, że akcja toczy się w miejscu, które znam.

Czytając, odniosłam wrażenie, że książka jest pisana specjalnie stylem młodzieżowym, tak, żeby trafiła do nastolatków. Niestety, mi przeszkadzał ten język i nie wydaje mi się, bym kiedykolwiek słyszała, by ktoś w moim otoczeniu (a mam naście lat) tak się wyrażał. Dla mnie autorka trochę przesadziła z tą „młodzieżową” mową.

Moim zdaniem akcja w tej książce jest opisana dość chaotycznie i czasem trudno było połapać, o co chodzi, co się dzieje. Niektóre zdarzenia nie miały ze sobą związku albo były opisane tak „na szybkiego”, a to przeszkadzało mi w czytaniu. Bohater z wielkim spokojem przyjmował różne traumatyczne informacje, a do tego był nieziemsko naiwny i wierzył we wszystko, co mu inni ludzie opowiedzieli.

Nie miałam problemu z czytaniem tej książki, szybko ją skończyłam, ale sama treść nie zawsze mi się podobała. Jak już wspomniałam, ta książka jest napisana w dość chaotyczny sposób. Myślę, że spodoba się ona osobom zafascynowanym aniołami, bo ta książka pokazuje trochę inną ich wizję. Nie są to postacie ubrane całkiem na biało, z wielkimi skrzydłami, a ich zachowanie nie zawsze jest anielskie. Warto dowiedzieć się, jak anioły wyobraża sobie autorka. Mnie osobiście książka średnio się podobała, nie poruszyła niczego wewnątrz mnie, ale wydaje mi się, że znajdą się osoby, którym zdecydowanie bardziej przypadnie ona do gustu. Dlatego decyzję, czy chcecie przeczytać tę powieść, pozostawiam Wam, ani nie zniechęcam ani jakoś szczególnie nie polecam.

Ocena: 7/10

Za możliwość widzenia aniołów dziękuję Wydawnictwu Wilga

27 komentarzy:

 1. Książka raczej nie dla mnie, spasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może kiedyś po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanowie się - lubie takie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nie mam ochoty na kolejną książkę o aniołach. Odpuszczę sobie:/

  OdpowiedzUsuń
 5. miałam okazję czytać tę książkę, co można było nie tak dawno przeczytać na moim blogu w recenzji, i również moją uwagę zwrócił język, którym posługiwali się co niektórzy bohaterowie - trochę na siłę i zbyt slangowo
  ale ogólnie książka fajna, można przeczytać
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka aniołów przejadła mi się okropnie, więc chyba jednak sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo nie przepadam za przesadzonym młodzieżowym językiem w książkach(swoją drogą najwięcej takiego spotykam w książkach tego wydawnictwa :>), więc raczej sobie dopuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam takie samo nazwisko, jak autorka, więc pozycja jest obowiązkowa. Twoja opinia jeszcze bardziej mnie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chaotycznych książek mam na razie dośc, więc po książkę sięgnę pewnie dopiero po wakacjach. Na razie mam ochotę na coś bardziej udanego ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mimo wad chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie moja tematyka, zwłaszcza, że mam tyle czytelniczych zaległości i nie wiem, kiedy się za to wszystko zabiorę...

  OdpowiedzUsuń
 13. Anioły i to w polskim wydaniu, hmm raczej nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 14. Na razie robie sobie odpoczynek od diabłów i aniołów;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawe, ale chyba na razie sobie podaruję ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzięki za krótkie streszczenie, szukałam go ;) Ja właśnie niedawno dostałam tę książkę i zabieram się za czytanie ^^ Nagroda za 3 miejsce w konkursie ortograficznym xD
  Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 17. Zazwyczaj nie czytam książek polskich autorów, więc tym razem spasuję. Chyba że natknę się na nią w bibliotece, to może wypożyczę. Ale specjalnie rozglądać się za tą powieścią nie będę :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Hej. Zaprosiłam Cię do zabawy. Więcej tu: http://invisibl3e.blogspot.com/2012/07/zabawa-dla-blogerow-11-pytan.html

  OdpowiedzUsuń
 19. Zapraszam do zabawy w 11 pytań. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. W mojego anioła stróża wierzę, ale czy inne istnieją to nie wiem. ;) Jeśli kiedyś książka wpadnie mi w ręce to ją przeczytam, ale nie będę jej uporczywie szukała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam przyjemność oznajmić, że organizuję mój pierwszy blogowy konkurs! Zapraszam Cię do zabawy. Można wygrać ebook, który naprawdę mi się spodobał. Szczegóły u mnie na blogu. Pozdrawiam :)

  http://ksiazki-legera.blogspot.com/2012/07/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja nie mam zaufania do polskich autorów. Ale może sięgne, bo anioły to dla mnie całkiem interesujący temat. Jednak opisem nie powala.

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam zamiar przeczytać, bo lubię polską fantastyką.:D

  OdpowiedzUsuń
 24. Książka do mnie nie przemawia za bardzo, ale nie mówię jej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Upatrzyłam sobie tę książkę głownie dlatego, że jest polska:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Książka o aniołach autorstwa polskiej pisarki? Coś nowego ;) Ale póki co nie mam na nią jakiejś szczególnej ochoty. Jednak jakaś tam ciekawość pozostaje ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...