Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

czwartek, 18 sierpnia 2011

"Ambicja" - Kate Brian
Dokąd prowadzi ambicja?

Autorka „Ambicji” wydawała mi się taką drugą Meg Cabot, co zawsze powodowało, że miałam ochotę przeczytać książki Kate Brian. Jednak jakoś nigdy wcześniej nie znalazłam okazji, możliwości, by po nie sięgnąć. Dopiero niedawno mi się udało. „Ambicja” to pierwsza książka Kate Brian z jaką miałam do czynienia, a trzeba wspomnieć, że to siódmy tom serii „Tylko dla wybranych”. Liczyłam, że jakoś się odnajdę, że nie jest bardzo związana z poprzednimi częściami. I na szczęście się nie zawiodłam. Udało mi się zrozumieć, o co w niej chodzi. Czy rzeczywiście styl autorki przypomina Meg Cabot?

Reed Brennan to wychowanka i jednocześnie prezeska internatu Billings. Dyrekcja z powodu ostatniej w nim imprezy i kilku innych zaistniałych wykroczeń zagroziła, że go zamknie. Dla dziewczyny to miejsce jest niczym dom i w żadnym razie nie chce go opuszczać. Dlatego proponuje dyrektorowi, że uzbiera pięć milionów, a w zamian on wstrzyma swoją decyzję. Zarząd internatu przyjmuje jej propozycję. Tylko skąd wziąć tyle kasy? Bohaterka postanawia wraz ze swoimi przyjaciółkami wydać przyjęcie dobroczynne, na którym będą zbierać pieniądze. Sama organizacja jest wystarczająco trudna, jednak Reed musi zmagać się jeszcze z innymi problemami. Rzucił ją Josh, jej chłopak, którego naprawdę kochała. Czy uda jej się uratować związek i odzyskać go? Na dodatek ktoś podrzuca jej rzeczy niedawno umarłej dziewczyny. Kto pragnie ją pogrążyć? O co chodzi? Życie dziewczyny ulega gwałtownej zmianie, z którą musi sobie radzić, a najgorsze jest to, że nie wie, komu może ufać, a kto chce jej dokopać. Co zrobi bohaterka i dokąd ją to doprowadzi?

Gdy bohaterka wspominała różne wydarzenia z przeszłości, widziałam, ile mnie ominęło przez to, że zaczęłam od siódmej części. Dlatego na pewno kiedyś przeczytam pierwsze sześć. A w tej chwili z niecierpliwością czekam na ósmą (jeszcze nie wydaną), gdyż „Ambicja” skończyła się nadzwyczaj ciekawie i naprawdę chcę się dowiedzieć, co będzie dalej.

Ambicja” to dobra książka dla nastolatek. Lekka w odbiorze, przyjemna w każdym momencie. Nawet był czas, gdy zaczęłam bardzo martwić się o losy bohaterki, bałam się, że coś jej się stanie. „Ambicja” nie przypominała mi książek Meg Cabot, które bardzo cenię. I w żadnym razie nie jest to wada, bo Kate Brian ma swój własny styl, także świetnie pisze i ma super pomysły.

Ocena: 8/10

Książkę otrzymałam od Księgarni Matras, za co bardzo dziękuję. 

 
Mimo wszystko myślę, że najlepiej zacząć serię od początku, a oto lista wszystkich dotąd wydanych części:
 1. Tylko dla wybranych”
 2. Impreza zamknięta”
 3. Poza zasięgiem:
 4. Kto się przyzna”
 5. W wąskim gronie”
 6. Impreza musi trwać”
 7. Ambicja” 
  _________________________________________
  Mam do Was prośbę: czy moglibyście wziąć udział w tej petycji: Chloe King Będę Wam bardzo wdzięczna :)
   

13 komentarzy:

 1. Czytałam "Klub niewiniątek" tej autorki i bardzo mi się podobało. Muszę rozejrzeć się za "Tylko dla wybranych". :)
  Petycja podpisana, jestem właśnie w trakcie oglądania tego serialu. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurde, a miałam okazję kupić tę książkę, ale zrezygnowałam :/ Teraz żałuję...

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce. Czytałam dużo pozytywnych recenzji. Jednak po raz pierwszy dowiaduję się, że należy ona do jakiejś serii. Ponad to czytałam "Tylko dla wybranych" i nawet mi się podobało, mimo że takich książek unikam. Chyba zabiorę się też za kolejne części, a potem sięgnę po "Ambicję".

  OdpowiedzUsuń
 4. Ksiazka także mi się podobała, jednak nie czytalam poprzednich części tej serii, co mam zamiar w najbliższej przyszłości zmienić :D

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo, że ogólnie nie przepadam za książkami 'młodzieżowymi', to w Twojej recenzji zafascynował mnie wątek o szkole z internatem. Może sięgnę po tę pozycję w przyszłe wakacje ;)
  Pozdrawiam, Wanilia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam pojęcia, że ta książka należy do serii. Oto, ile ciekawych rzeczy możemy dowiedzieć się z recenzji :) Kto wie, może i sięgnę... Aczkolwiek siedem tomów do nadrobienia to trochę dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio mam już dosyć "serii" ale Twoje recenzja jest kusząca!
  Nominowałam Twojego bloga do nagrody - one lovely blog award - http://czytajzfantazja.blogspot.com/2011/08/one-lovely-blog-award.html
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem, nie przepadam za podobnymi dziełami, ale może sięgnę w chwili nudy ; p

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś nadrobię wszystkie serie Kate Brian, to po "Ambicję" też z pewnością sięgnę :) Nie spodziewam się wiele, ale mam nadzieję, że będzie niezłą rozrywką ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kocham tą serię i "połykam" każdą część w kilka godzin. To jest jak nałóg. Trudno mi oderwać się od nich. Właśnie dorwałam "Ambicję" w swoje łapki i już nie mogę się doczekać ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak znajdę w bibliotece pierwszą część to przeczytam. Widzę, że koleżanka też jest fanką Chloe ;d

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...