Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

czwartek, 1 listopada 2012

"Syrena" - Tricia Rayburn

 • Wydawnictwo Dolnośląskie
 • Trylogia Syrena #1
 • Ilość stron: 358
 • Cena: 32.00 zł  

 • Skacząc z urwiska Chione

  Syreny to istoty z mitów i baśni. Wymyślone przez ludzkość, by wytłumaczyć niecodzienne wypadki na morzu. Swoim śpiewem i pięknem kuszą mężczyzn dla własnej przyjemności, tylko po to by potem ich zabić. Niebezpieczne kusicielki grasują w oceanach i morzach. Na szczęście nie są niezwyciężone. Brak dostępu do słonej wody odbiera im siły, zdrowie i piękno. Ale kto by się tam przejmował tymi mitycznymi, wodnymi stworami. To tylko bajka, prawda?

  Jak co roku Vanessa i Justine, siostry i najlepsze przyjaciółki, przyjeżdżają do miasteczka Winter Harbor, by spędzić tam cudowne wakacje razem z dwójką sąsiadów, Calebem i Simonem. Tak jak zwykle bohaterowie udają się na urwisko Chione, z którego wykonują dzikie skoki do wody. Przecież nie ma to jak dreszczyk emocji. Jednak tym razem podczas ich zwyczajowej wyprawy rozpętuje się burza. Nie mija kilka sekund, a wszystko przemaka. W taką pogodę Justine i Caleb postanawiają skoczyć do wody. Nie istnieje nic, co mogłoby ich powstrzymać. Skaczą. Mija kilka przerażających sekund, Vanessa wstrzymuje oddech. Ale są. Wynurzają się. Skończyło się drobnym skaleczeniem na nodze Justine. Bohaterowie oddychają z ulgą. Wszystko będzie dobrze.
  Ale to tylko początek.
  Kilka dni później, po rodzinnej kłótni, Justine opuszcza dom. Niedługo potem na plaży zostaje znalezione jej ciało. Mógł to być okropny wypadek albo samobójstwo. Jednak Vanessa nie wierzy w żadne z tych wyjaśnień. Na własną rękę postanawia znaleźć parę odpowiedzi. Z pomocą przychodzi jej Simon. Między bohaterami pojawia się wkrótce niespodziewana nić porozumienia. Czy dobry przyjaciel może stać się kimś więcej? Niestety, nie to przede wszystkim zaprząta myśli Vanessy. Na brzeg regularnie zostają wyrzucane zwłoki mężczyzn. A na twarzy każdego z nich widnieje błogi uśmiech. Co to znaczy? Co te zabójstwa mają ze sobą wspólnego? Vanessa, szukając odpowiedzi, nie przeczuwa, że zagłębia się we własną przeszłość i niebezpieczną przygodę. Czy uda jej się znaleźć wyjaśnienie?

  Syreny uwielbiam od dawna. Piękne, kochające oceany stworzenia. Kto pogardziłby umiejętnością wytrzymywania pod wodą dłużej niż minutę? Możliwością zwiedzania morskich głębin? Autorka wplotła wątek tych mitycznych istot w bardzo zgrabny sposób do powieści, sprawiając, że nie przytłoczyły całej historii, a świetnie ją dopełniły i nadały niepowtarzalny mroczny klimat.

  Dzieje Vanessy przepełnione są smutkiem i żalem po stracie siostry. Wszystko, co robi, sprowadza się do Justine i tego, co się z nią stało. Bohaterka odkrywa sekrety i tajemnice swojej siostry, o których nie miała pojęcia. Co sprawia, że strata boli jeszcze bardziej. Dziewczyna nie wie, czy uda jej się jeszcze kiedyś być szczęśliwą i normalnie żyć. Ten smutek w tle uczynił tę powieść lekko nostalgiczną i poruszającą czytelnika do głębi.

  Wielką przyjemność sprawia mi czytanie powieści z wątkami baśniowymi, mitologicznymi czy po prostu magicznymi. Dlatego nie mogłam odmówić sobie Syreny. Czytało się ją bardzo dobrze, z ciekawością patrzyło, dokąd zmierza ta historia. Bohaterowie wydają się niezwykle żywi i prawdziwi, co również jest wielkim plusem tego utworu. Bez wątpienia polecam tę książkę tym, którzy tęsknią za latem, kąpielami w wodzie, by przekonali się, że czasem śnieg bywa zbawienny, a upał zwodzący!

  Ocena: 8.5/10

  Za chwile spędzone w oceanie wraz z Vanessą, dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.  Seria Syrena:
  1. Syrena
  2. Głębia
  3. Dark Water

  16 komentarzy:

  1. Książka jest naprawdę bardzo dobra.

   OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobrze wspominam tom pierwszy. Dwójka też dzielnie trzymała klimat i poziom, ale nie zachwyciła mnie tak jak ta pierwsza część, a teraz widzę, że oficjalnie jest już okładka trójki ;)

   OdpowiedzUsuń
  3. Jakiś czas temu kupiłam sobie 2 części tej serii, ale jeszcze ich nie czytałam. Mam nadzieję, że mnie również przypadną do gustu:)

   OdpowiedzUsuń
  4. Czytałam i niestety, nie podobała mi się tak bardzo. Na początku wciągnęła i wydawała się ciekawa, ale im dalej tym gorzej, zakończenie mnie znudziło. Poza tym była według mnie zbyt przewidywalna.

   OdpowiedzUsuń
  5. Obie części, pierwszy i drugi tom, już za mną i bardzo mi się podobały:))

   OdpowiedzUsuń
  6. Pierwszy tom mega, natomiast drugi... hmmm no mnie nie porwał :)

   OdpowiedzUsuń
  7. Naczytałam się już tylu recenzji o tej książce, że teraz nie pozostaje mi nic innego, jak samej ją przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie na jej temat :)

   OdpowiedzUsuń
  8. W sumie nie spotkałam się chyba z żadną negatywną recenzją tej książki.. wiec może jednak się skusze... kto wie :D

   OdpowiedzUsuń
  9. Mam ochotę na tę powieść już od dawna, ale jakoś nie mogę się do niej zabrać. Mam nadzieję, że jednak w najbliższym czasie ten stan rzeczy ulegnie wreszcie zmianie :D

   OdpowiedzUsuń
  10. Myślę, że mnie również mogłaby się spodobać ta powieść :) muszę się za nią rozejrzeć :)

   OdpowiedzUsuń
  11. Jeszcze nie czytałam, ale mam w planie:D

   OdpowiedzUsuń
  12. Te ostatnie okładki są piękne *.* Sama książka też strasznie mnie intryguje i chcę ją przeczytać :>

   OdpowiedzUsuń
  13. Tom pierwszy szalenie mi się podobał, dwójka natomiast słabiutka, oj słabiutka ;/

   OdpowiedzUsuń
  14. Już nie mogę się doczekać kiedy ją przeczytam :)

   OdpowiedzUsuń
  15. Jeszcze nie przeczytałam tej książki, ale mam na nią wielką ochotę;)
   Pozdrawiam!

   OdpowiedzUsuń
  16. Bardzo lubię tę serię!
   Mam przed sobą jeszcze ostatnią część.
   Wierzę, że się nie zawiodę :)

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...