Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

niedziela, 4 listopada 2012

"Świat po Wybuchu. Nowa Ziemia" - Julianna Baggott

 • Wydawnictwo Egmont
 • Świat po Wybuchu #1
 • Rok wydania: 2012
 • Ilość stron: 470
 • Cena: 39.99 zł  
 • Popiół unosi się w powietrzu

  Świat przestał być tak pięknym i bezpiecznym miejscem. Zmienił się przez Wybuch, w którym zginęła masa ludzi. Teraz każdy krok może być tym ostatnim, wszędzie czają się niebezpieczeństwa. Pyły, Grupony oni wszyscy marzą tylko, by schwytać człowieka. Do tego organizacja OPR ściga młodzież, by wcielić ją do wojska.
  Jak wyglądają ci, którzy ocaleli?
  Każdy ścielił się z tym, co podczas Wybuchu stało obok niego, z tym, co właśnie trzymał w ręce. Dzieci już na zawsze zostały wtopione w ręce matek, kawałki metalu, szkła w ludzkie twarze, ptaki w plecy. Każdy ma jakąś deformację, z którą musi żyć do końca.

  Pressia zamiast jednej dłoni ma głowę swojej ukochanej lalki. Dziewczyna żyje z dziadkiem i stara się po prostu przetrwać. Zdobywa jedzenie, trzyma się na uboczu, nikomu nie wchodzi w drogę. Sztukę przetrwania opanowała do perfekcji. Jednak wszystko się zmienia, gdy jej nazwisko znajduje się na liście OPR, dziewczyna musi stawić się do wojska, z którego nikt nigdy nie wraca. Postanawia zaryzykować i rozpocząć życie w ukryciu. Ucieka.
  Partridge żyje w Kopule, miejscu, w którym przed Wybuchem skryli się zasługujący na to ludzie. Chłopak wiedzie z pozoru zwykłe, szczęśliwe i wygodne życie. Nie musi walczyć o przetrwanie, a każdy dzień nie stoi pod znakiem zapytania. Ale i jego ścigają demony. Jego mama nie żyje, brat popełnił samobójstwo a ojciec to tyran. Chłopak czuje się nieszczęśliwy. Aż pewnego dnia dowiaduje się, że istnieje małe prawdopodobieństwo, że jego mama przeżyła. Nadzieja jest potężną bronią. Partridge postanawia porzucić wszystko, opuścić Kopułę i znaleźć ukochanego rodzica. Ale czy chłopak nieznający okrucieństwa życia ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?
  Ścieżki Pressi i Partridga zbiegają się i splatają nierozerwalnie. Dziewczyna pomaga mu w poszukiwaniach matki. Na początku łączy ich tylko układ, ale potem staje się on czymś innym... Przeszłość skrywa mroczne tajemnice. Czy dobrze jest je odgrzebywać?

  Utwór Julianny Baggott to brutalny obraz świata. Opisuje to, co się dzieje, gdy powoli zanika w nas człowieczeństwo. Muszę powiedzieć, że ta książka wstrząsnęłam mną. To jedna z najmocniejszych utopii, jakie czytałam. Czasem aż skręcało mnie z obrzydzenia połączonego ze strachem. To, co stało się z ludzkością jest przerażające i druzgoczące.

  Jedną z największych zalet tej powieści jest jej nieprzewidywalność. Nie da się domyślić, dokąd zmierza akcja, co się stanie dalej. Podczas lektury oczy nieraz otwierały mi się ze zdumienia. Czułam się, jakbym przebywała w kolejce z wesołego miasteczka, która niebezpiecznie pędzi przed siebie, a ja nie mam pojęcia, co zastanę na końcu trasy. Czy masz odwagę by do niej wsiąść?

  Nowa Ziemia daje do myślenia. A także przeraża swoją brutalnością. Człowiek zaczyna się zastanawiać, czy taka wizja przyszłości jest możliwa. Czy naprawdę coś takiego mogłoby stać się ze światem? Moim zdaniem tak. I to mnie przeraziło jeszcze bardziej niż sama powieść.

  Czy warto zatem ją przeczytać?
  Tak. Warto zapoznać się z wizją Julianny Baggott. Ale z góry ostrzegam, w książce zdarzają się makabryczne momenty, dlatego polecam ją starszym czytelnikom. Jednak i w tej powieści znajdują się okruchy piękna, które poruszają do głębi i sprawiają, że świat na chwilę przestaje być strasznym miejscem. Dla mnie to historia o nadziei.

  Ocena: 8/10

  Dziękuję Wydawnictwu Egmont za możliwość ujrzenia Nowej Ziemi.  Trylogia Świat po Wybuchu:
  1. Nowa Ziemia
  2. Fuse (premiera za granicą 19.02.2013)
  3. Burn

  18 komentarzy:

  1. Bardzo chcę ją przeczytać.

   OdpowiedzUsuń
  2. Makabryczne momenty trochę mnie właśnie odrzucają w tej książce, ale oczytałam i podzielam twoją opinię ;)

   OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam tę książkę, jest niesamowicie przerażająca i wciągająca :)

   OdpowiedzUsuń
  4. Mam na tę książkę straszną ochotę i nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie będę mogła ją przeczytać. :)

   OdpowiedzUsuń
  5. Strasznie chcę ją mieć! Ostatnio napływa coraz więcej tak pozytywnych recenzji, co tylko zwiększa mój apetyt... Muszę przeczytać tę książkę :>

   OdpowiedzUsuń
  6. miałam okazję czytać
   świetna książka!
   z niecierpliwością wyczekuję kontynuacji!

   OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo chciałabym przeczytać ten tytuł. Sąsiadka polecała, a jest dosyć wybredna, więc jestem bardzo ciekawa tej książki ;)

   OdpowiedzUsuń
  8. Ku mojemu własnemu zaskoczeniu, książka i postapokaliptyczna historia naprawdę mi się spodobały i z niecierpliwością czekam na kolejny tom ;)

   OdpowiedzUsuń
  9. Książka jest naprawdę interesując. Muszę powiedzieć, że nie spodziewałam się ciarek na plecach z powodu niektórych lekko makabrycznych opisów. Jednak jest to zaskoczenie na duży plus :) Z niecierpliwością czekam na kolejny tom :)

   OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo ale to bardzo fajna książka:) dużo drastycznych momentów ale pasują do całości:)

   OdpowiedzUsuń
  11. Właśnie dzisiaj dodałam recenzję tej książki i podobała mi się trochę bardziej niż Tobie. :3

   OdpowiedzUsuń
  12. Świetna książka! Momentami makabryczna i przerażająco prawdziwa, ale też pełna nadziei. Już nie mogę się doczekać kolejnego tomu! :)

   OdpowiedzUsuń
  13. Czytałam ją i miło wspominam. Teraz niecierpliwie czekam na drugą część.

   OdpowiedzUsuń
  14. Jedna z przyjemniejszych dystopii, które czytałam.

   OdpowiedzUsuń
  15. Serio? Nie słyszałam jeszcze, że ta powieść jest makabryczna i brutalna. może nie brzmi to za dobrze, ale przez to tylko bardziej interesuję się tym tytułem. :-P

   OdpowiedzUsuń
  16. Słyszałam i czytałam o niej tyle razy, że sama się sobie dziwie, że jeszcze po nią nie sięgnęłam.
   Pozdrawiam!

   OdpowiedzUsuń
  17. Zostałaś nominowana do zabawy. Szczegóły na moim blogu! :)

   OdpowiedzUsuń
  18. Jestem bardzo ciekawa tej książki i już od pewnego czasu na nią poluję ^^ Mam nadzieję, że w końcu trafi w moje łapki.

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...