Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

sobota, 11 sierpnia 2012

"Agnes Grey" - Anne Brontë

Wydawnictwo MG
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 232
Cena: 34.90 zł
ŻYCIE GUWERNANTKI


Autobiografia
Na uwagę zasługuje fakt, że Agnes Grey to powieść oparta na prawdziwych przeżyciach Anne Brontë. Autorka tak jak bohaterka była najmłodszą córką ubogiego pastora i zmuszona przez okoliczności podjęła się pracy guwernantki. Kilka incydentów z życia Agnes pokrywa się z tymi, które przydarzyły się Anne. Dzięki temu bliżej możemy poznać jedną z interesujących sióstr Brontë i zrozumieć, że nie wszystkie XIX-wieczne panny spędzały czas na zabawach i tańcach.


Walcząc o szczęście
Głowna bohaterka z powodu sytuacji finansowej w jej domu postanawia znaleźć posadę guwernantki. W ten sposób nie tylko wspomoże rodzinę, ale udowodni światu, że jest samodzielna, a także pozna nowych ludzi i zobaczy ciekawe miejsca. Dziewczyna trafia do bogatej rodziny, gdzie matka i ojciec uważają się za lepszych od innych, z pogardą odnoszą się do Agnes, a dzieci to niesforne, niedające się ugłaskać małe potwory, którym trudno wbić do głowy cokolwiek. Bohaterka, odcięta od domu i rodzinnego wsparcia, zmuszona jest, by samej sobie radzić. Czy wystarczy jej siły, by wytrwać na posadzie? A może wydarzy się coś, co odmieni jej los?


Spokój
Agnes Grey wyróżnia się spośród innych książek sióstr Brontë wielkim spokojem narracji. W tym dziele nie ma pasji Wichrowych Wzgórz czy wielu konfliktów i rozterek jak w Jane Eyre. Powieść cechuje spokój, trudny do opisania. Ale sprawia on, że czytelnik powoli zapada się głębiej w powieść niczym w miękki fotel.


Postać Agnes
Agnes Grey jest niezwykłą bohaterką. Jeszcze nigdy nie miałam do czynienia z tak młodą, a przy tym tak wykształconą, pobożną i dobrą istotą. Rzadko myśli o sobie, znosi upokorzenia i wszelkie przeciwności losu z podniesioną głową, a przy tym ma swoje zasady, których mocno się trzyma. Tę łagodną dziewczynę spotkało w życiu wiele złego, na wszystko musiała sama zapracować, a mimo to nie straciła pogody ducha, zdolności do uśmiechu i do odczuwania szczęścia. Podczas lektury nie sposób się nie zastanawiać, co by się zrobiło na miejscu Agnes. Osobiście jestem pewna, że nie byłabym w stanie okazać takiej cierpliwości jak ona.


Polecam
Od dawien dawna fascynuje mnie XIX wiek, siostry Brontë, nic więc dziwnego, że Agnes Grey mnie zachwyciła. Ta powieść wyróżnia się szczerymi, dobrymi bohaterami i spokojną akcją. Jestem przekonana, że książkę pokochają wielbiciele takiej prozy, jak również ci zaczynający dopiero swoją przygodę z XIX wiekiem. Podsumowując, zachęcam do sięgnięcia po Agnes :)

Nie jestem w stanie ocenić tej książki :)

Dziękuję Wydawnictwu MG za możliwość poznania historii Agnes. Jesienią ukaże się ostatnia, dotąd niewydana w Polsce powieść Charlotte Brontë , „Profesor”. A tak się ona prezentuje:
 
Pierwsza powieść Charlotte Brontë, w Anglii wydana dopiero po śmierci autorki.
Głównym bohaterem i narratorem jest ambitny młody mężczyzna, który wszystko, do czego doszedł zawdzięcza jedynie własnej pracy.
William Cromsworth odrzuca swe arystokratyczne dziedzictwo i wyrusza do Brukseli, by tam znaleźć szczęście. Zostaje nauczycielem języka angielskiego w szkole z internatem dla młodych panien, gdzie musi stawić czoła manipulacjom ze strony dyrektorki, Zoraide Reuter, która, powodowana zazdrością, usiłuje zniszczyć miłość rodzącą się między nim a uczennicą, Frances Henri, równie jak William ambitną i energiczną młodą kobietą.
Niezwykła opowieść o miłości a zarazem krytyka relacji damsko-męskich, które w epoce wiktoriańskiej niejednokrotnie sprowadzały się do walki o dominację.
W książce tej znajdziemy wątki autobiograficzne. Charlotte Brontë, podobnie jak jej bohater William, uczyła angielskiego w szkole w Brukseli. I podobnie jak on doświadczała miłości. Jednak jej obiektem był żonaty właściciel szkoły, co nie mogło zakończyć się happy endem.

11 komentarzy:

 1. Marzy mi się ta książka, oj marzy *_*

  OdpowiedzUsuń
 2. wow, zapowiada się ciekawie, aż chyba na nią zapoluje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam, jednak nie zachwyciła mnie aż tak jak niektórych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam - właśnie teraz dodałam recenzję :)
  I jestem bardzo zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Lokatorkę" uwielbiam, więc "Agnes Grey" musi koniecznie znaleźć się na mej półce!

  OdpowiedzUsuń
 6. czytałam już kilka pochlebnych recenzji na temat tej książki i pewnie dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Możliwe, że kiedtś tam po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w domku, czeka na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo, ale to bardzo chcę tę książkę przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...