Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

czwartek, 19 maja 2011

Dracula - Bram Stoker

Myślę, że każdy słyszał o hrabim Draculi i kojarzy go z postacią wampira. Zaintrygowana tematyką krwiopijców, kupiłam tę książkę. Jest to powieść napisana przez Brama Stokera pod koniec XIX wieku, czyli w czasach, gdy nie było manii na te istoty. Wiedziałam, że na jej kartkach nie znajdę słodkiego Edwarda, ani lekkiej opowiastki miłosnej. Co więc zastałam?

Bardzo trudno opisać tę książkę, nie wiem, czy podołam temu zadaniu. Składa się ona z kawałków pamiętników, dzienników prowadzonych przez różne osoby, dzięki temu mamy wgląd we wszystkie wydarzenia. Historia rozpoczyna się, gdy Jonathan Harker przybywa do Transylwanii, w której mieści się zamek hrabiego Draculi. Na początku jest on zachwycony manierami i obejściem gospodarza, dopiero po jakimś czasie zaczyna rozumieć, że jego życie zamienia się w koszmar, a on wcale nie jest wolny, czy to możliwe, że ten osobliwy hrabia, wcale nie jest człowiekiem? Jonathan przeżywa piekło, tęskni za narzeczoną i jest po prostu przerażony. Czy uda mu się to przeżyć? Po jakimś czasie Dracula przybywa do Londynu, to tam znajduje się reszta bohaterów tej powieści. Co może wyrządzić tak wstrętna istota w wielkim mieście? Kto ujdzie z życiem? Czy ten horror kiedyś się zakończy? Te pytania zadawałam sobie podczas lektury. Nie wiedziałam, do czego dąży autor.

Ta książka została napisana dawno temu, w dialogach i myślach bohaterów widać to. Dlatego powieść miejscami była trudna, ale generalnie mi się podobała. Nie opowiada o wampirach podobnych do ludzi, tylko o prawdziwych bestiach, co sprawia, że ma bardzo mroczny klimat, czasami przechodziły mnie ciarki i musiałam się rozejrzeć wokoło, by upewnić się, czy Dracula nie czai się gdzieś w moim pokoju. Autor wymyślił naprawdę ciekawą i niesamowitą historię o odwadze, zaufaniu i miłości, jaką darzą się ludzie.

Historia może nie wszystkim przypaść do gustu, gdyż nie jest lekka, ale osobom szukającym czegoś więcej, niż bajki o nastolatkach, polecam! Moim zdaniem jest ona warta uwagi. Mam nadzieję, że spodoba się Wam równie mocno jak mi.

Próbowałam ją ocenić w skali od 1 do 10, ale jest to po prostu niemożliwe, książka jest tak niekonwencjonalna i... dziwna, więc niestety nie zrobiłam tego :)

Czy jesteś gotowy na spotkanie z Draculą?

6 komentarzy:

 1. niekonwencjonalność zdecydowanie mnie zachęca, więc z ogromną chęcią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno napisana książka, to trochę zniechęca, nie zaszkodzi przeczytać.;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś PRÓBOWAŁAM przeczytać. Ale nie dało rady. ta książka jest dziwna i choć wiem, że to klasyk, nic mnie nie zmusi do ukończenia lektury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach, oj mam od dawna.
  Czas wreszcie do realizacji tych planów przystąpić ;) Pewnie po sesji.
  Ciekawi mnie fakt, że dałaś jej żadnej oceny... dlatego tym bardziej chcę ją przeczytać aby zobaczyć jak ja ją ocenię XD

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam 'Dracula Nieumarły', więc także musze przeczytać i tę :). Mam w planach od dłuższego czasu, nie mogę się doczekać, by po nią sięgnąć! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś nowego nie zaszkodzi. Ciekawa recenzja, zachęca do sięgnięcia po tą pozycje ; )

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...