Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

poniedziałek, 3 września 2012

"Ty, ja i fejs" - Jay Asher & Carolyn Mackler

 • Wydawnictwo Rebis
 • Powieść w jednym tomie 
 • Rok wydania: 2012 
 • Ilość stron: 356
 • Cena: 33.90 zł
 • Władza Fejsa

  Facebook
  W roku 2012 facebook jest chyba najbardziej popularnym portalem społecznościowym. Większość osób posiada konto i regularnie na nie zagląda. Aż trudno sobie wyobrazić, że kiedyś facebook nie istniał. A co by było gdyby dwójka nastolatków weszła na tę stronę i zobaczyła swoje przyszłe konta? Dowiedziała się, czy za piętnaście lat będą szczęśliwi czy pokonani przez los?

  Fabuła
  Relacja Emmy i Josha zepsuła się tego feralnego listopadowego dnia. Chłopak zrobił wtedy coś, co położyło się cieniem na ich długoletniej przyjaźni. Cała swoboda uleciała, przestali się ze sobą tak często widywać, odwiedzać się w swoich domach. Aż po kilku miesiącach stało się coś, co na nowo ich zbliżyło. Przez Josha Emma poznała facebooka, stronę, która jeszcze nie istnieje (akcja toczy się w roku 1996). Dzięki temu mają oni wgląd w przyszłość. Dowiadują się, z kim wezmą ślub, gdzie będą mieszkać, jaką będą mieli pracę. I zaczynają rozumieć, że wszystko, co zrobią teraz, będzie miało wpływ na ich przyszłość. Czy fejs i jego urok na nowo połączy dwójkę przyjaciół? A może okaże się źródłem nieszczęść? Czy aby na pewno dobrze jest znać swoją przyszłość?

  Narracja
  Rozdziały na zmianę są pisane to z perspektywy Emmy, to z Josha. Dzięki temu mamy wgląd w myśli i uczucia obojga. Wiemy, jaki wpływ ma na nich aktualna sytuacja. Widzimy, jak bardzo się różnią, a także, jak bardzo są do siebie podobni. Uważam, że taka narracja to strzał w dziesiątkę :)

  Przesłanie
  Książka pokazuje przede wszystkim, jak ważna jest teraźniejszość. Czasem trzeba skupić się na chwili obecnej, a nie myśleć o konsekwencjach naszych czynów, o tym, jaki mają wpływ na przyszłość. Życie składa się z krótkich chwil i trzeba cieszyć się każdą z nich. Ty, ja i fejs nauczyło mnie odczuwać radość z każdej aktualnej i niepowtarzalnej sekundy.

  Tytuł
  Polski tytuł różni się dość drastycznie od tego angielskiego: The Future of Us. Muszę przyznać, że podoba mi się on znacznie bardziej niż Ty, ja i fejs. Jest bardziej poetycki i pasujący do treści. Jednak nasz polski tytuł pokazuje, że facebook ma pewną moc, władzę. Który tytuł podoba się Wam bardziej?

  Zachęta
  Ty, ja i fejs to opowieść, która z łatwością wciąga czytelnika, a jej lektura to czysta przyjemność. Do tego zawiera pewne pouczenie, mądrość. Wydaje mi się, że nie potrzeba niczego więcej, by uznać tę książkę za wartościową i wartą przeczytania. Zachęcam Was do wejrzenia w przyszłość wraz z Emmą i Joshem.

  Ocena: 9/10

  Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis za możliwość cieszenia się teraźniejszością.  Jay Asher jest autorem Trzynastu powodów, książki, która bardzo mi się podobała. Tutaj LINK do mojej recenzji.

  Clay Jensen wraca do domu ze szkoły i przed drzwiami znajduje dziwną paczkę. W środku jest kilka taśm magnetofonowych nagranych przez Hannah, koleżankę z klasy, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Dziewczyna wyjaśnia, że istnieje trzynaście powodów, dla których zdecydowała się odebrać sobie życie. Clay jest jednym z nich i jeśli wysłucha nagrania, dowie się dlaczego. Chłopak przez całą noc kluczy po mieście, a za przewodnika służy mu głos Hannah. Staje się świadkiem jej bólu i osamotnienia, a przy okazji poznaje prawdę o sobie i otaczających go ludziach, której nigdy nie chciał stawić czoła. Z przeraźliwą jasnością uświadamia sobie, że nie da się cofnąć przeszłości, podobnie jak nie da się powstrzymać przyszłości... 

  17 komentarzy:

  1. Warta uwagi, taka do przeczytania raczej - ku przestrodze - szczególnie dla tych uzależnionych od facebooka :) Choć zakończenie przewidywalne, niestety.

   OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie się zapowiada :3 oba tytuły są okej, ale ten oryginalny chyba lepszy ♥

   OdpowiedzUsuń
  3. Tytuł może jest do przełknięcia, ale okładka mi się nie podoba. Widziałam już tę książkę z dobrymi recenzjami na kilku blogach, więc przy następnej wizycie w księgarni rozejrzę się za nią.

   OdpowiedzUsuń
  4. Co by się działo gdybyśmy w istocie nie myśleli o konsekwencjach naszych czynów, a zamiast tego skupiali się na aktualnej radości i przyjemności? Nasza przyszłość czyli późniejsza teraźniejszość mogłaby być zdruzgotana. Nie można połączyć jednego i drugiego? - radości życia i rozsądnych decyzji.

   OdpowiedzUsuń
  5. Scarlett, masz rację, dlatego napisałam czasem. Książka mówi o tym, że nie można tylko myśleć o przyszłości i o tym, co się stanie, jeśli zrobimy to i to teraz - to jest bardzo ważne, ale czasem trzeba się umieć cieszyć z tego, co się ma tu i teraz :D

   OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajny pomysł na książkę. Z chęcią przeczytam.

   OdpowiedzUsuń
  7. Sama mam ochotę przeczytać tą książkę :D

   OdpowiedzUsuń
  8. raczej nie sięgnę po książkę
   nie wiem, ale nie ma tego "Czegoś" co zawsze przyciąga mnie do lektury

   OdpowiedzUsuń
  9. "Trzynaście powodów" tego autora zaczęło mnie intrygować. Co do tej zaś pozycji mam mieszane uczucia...

   OdpowiedzUsuń
  10. To teraz mogę żałować że nie wzięłam tej książki.

   OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo ciekawy temat, jestem za - chętnie sięgnę po tę książkę! :)

   OdpowiedzUsuń
  12. Tytuł trochę odpychający, dużo bardziej podoba mi się oryginalny, ale widzę, że muszę koniecznie sięgnąć po tę książkę. :)

   OdpowiedzUsuń
  13. Osobiście, bardziej podoba mi się polski tytuł ;)

   OdpowiedzUsuń
  14. Będę musiała przeczytać :)

   OdpowiedzUsuń
  15. No no, trzeba będzie przeczytać :)

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...