Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

poniedziałek, 24 września 2012

"Zatruty Tron" - Celine Kiernan

 • Wydawnictwo Dolnośląskie
 • Trylogia Moorehawke #1
 • Ilość stron: 417
 • Cena: 37 zł
 • Sprawy wagi państwowej

  Powrót do domu
  Pamiętacie jeszcze to uczucie, gdy z długich wakacji wraca się do własnego domu? Do swojego łóżka, biurka i książek? Gdy po nieobecności rzuca się na fotel, a błogie westchnienie wydobywa się z ust? Bo przecież nie ma jak w domu. To tam czujemy się najlepiej i najbezpieczniej. A co by było gdybyście opuścili dom na kilka lat? Zostali zmuszeni, by przebywać w mrocznym i obcym kraju? Jesteście w stanie wyobrazić sobie uczucie ulgi, jakie by was ogarnęło, gdybyście po tak długim czasie przekraczali próg własnego domu?
  Właśnie tę ulgę czuła Wynter Moorehawke, gdy wróciła z północy do swojego rodzinnego kraju. Jednak on zmienił się diametralnie. Koty przestały rozmawiać z ludźmi, duchy nie odpowiadają już na zaczepki, król rządzi srodze, poddani czują strach.
  Co zrobić, gdy dom przestaje być domem?

  Intryganci i ich intrygi
  Na królewskim dworze, gdzie przyszło zamieszkać Wynter i jej ojcu, Lorcanowi, roi się od spisków, knowań i dworskiej etykiety, Trudno rozeznać się, kto jest sprzymierzeńcem a kto wrogiem. Dziewczyna odnajduje przyjaciela z dawnych lat, Raziego, który pomaga się jej odnaleźć. Poznaje również skrytego i trudnego do rozszyfrowania Christophera. Sieci intryg zacieśniają się wokół dworu, król tłumi jakiekolwiek sprzeciwy. Dzieje się coś, czego nie da się już zatrzymać. Którą drogę obierze Wynter? Czy tą łatwiejszą, podda się woli króla? A może postanowi walczyć o dobro swojego ukochanego królestwa?

  Prawdziwi bohaterowie
  Do największych zalet tej powieści zaliczam bardzo żywe postaci. Są one trójwymiarowe, mające swoje słabości, wady i lęki. Ale także kochające swoich bliskich, gotowe walczyć o nich i o to, w co wierzą. Nie sposób było nie przejmować się ich losem, modlić się, by spotkało je coś dobrego. Wynter, Christopher, Razi i Lorcan – to niesamowici bohaterowie, którzy na długo zapadną mi w pamięć.

  Realia
  Akcja powieści toczy się w magicznym średniowieczu w Europie (w książce jest mapka wszystko ładnie przedstawiająca). Realizm przeplata się z fantastycznymi wątkami, co nadaje powieści mrocznego klimatu i prawdziwości. Nie brakuje przerażających scen czy opisów ukazujących, jaki świat był za czasów niby szlachetnych rycerzy. Obecny jest również język stylizowany na starodawny, co bardzo mi się podobało.
  Czasem miałam wrażenie, że rzeczywiście mogło istnieć takie królestwo z takim królem i z taką powracającą do niego Wynter.

  Część druga
  Po przeczytaniu opisu kontynuacji czuję, że będzie ona jeszcze lepsza od pierwszego tomu. Zapowiada się dużo akcji poza dworem zatruwającym serca bohaterom, a więcej w lasach... Na razie mam wrażenie, że przeczytałam dopiero wstęp do prawdziwej historii i czuję niedosyt. Nie mogę się doczekać, kiedy będzie mi dane poznać dalsze losy bohaterów.

  Grono odbiorców
  Wydaje mi się, że powieść trafi do szerokiego grona odbiorców. Spodoba się i dziewczynom i chłopakom i tym, którzy mają naście lat i tym mającym już zdecydowanie więcej za sobą. Wystarczy lubić fantastykę i dobre powieści.

  Warto
  Bez żadnych wątpliwości polecam tę powieść czytelnikom szukającym zawiłej fabuły, realistycznych bohaterów i ciekawych przygód. Od Zatrutego tronu nie da się oderwać. Idealna lektura jeśli cały dzień spędziło się na rzeczach przyziemnych (szkoła, praca etc.) i szuka się oderwania i drogi do magicznej krainy. Powieść Celine Kiernan zaprowadzi Was głęboko w trzewia wyjątkowego świata.

  Ocena: 9/10

  Serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat za możliwość rozmawiania z kotami, widzenia duchów i przebywania w magicznym królestwie.  Trylogia Moorehawke
  1. Zatruty tron
  2. Królestwo cieni
  3. Zbuntowany książę

  16 komentarzy:

  1. Muszę przyznać, że bardzo podobała mi się ta trylogia :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Kurde, mam taką ochotę na tę trylogię, a nigdzie nie mogę dorwać nawet pierwszego tomu... No nic, będę próbowała dalej, coś mi mówi, że ta książka jest warta takich wysiłków. :)

   OdpowiedzUsuń
  3. Jestem zaciekawiona tą serią.

   OdpowiedzUsuń
  4. Ajajaj, czytaj dwójkę - Królestwo Cieni jest najlepszą książką ever <3

   OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo, bardzo chcę przeczytać!

   OdpowiedzUsuń
  6. Jak się cieszę, że książka już gości u mnie na półce :D

   OdpowiedzUsuń
  7. Zapowiada się świetna seria z wielką chęcią przeczytam jeżeli uda mi się ją zdobyć. Pozdrawiam i zapraszam do mnie:)

   OdpowiedzUsuń
  8. Zastanowię się nad tą serią ;)

   OdpowiedzUsuń
  9. Jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tej serii..

   OdpowiedzUsuń
  10. Mam na półce i czeka grzecznie, aż znajdę dla niej czas ;) Zapowiada się wyśmienicie.

   OdpowiedzUsuń
  11. Książka już przeczytana czeka na recenzję. Bardzo mi się podobała i już nie mogę się doczekać kiedy w moje ręce trafi kolejna część :)

   OdpowiedzUsuń
  12. Pierwszy tom czeka na swoją kolej. :)

   OdpowiedzUsuń
  13. Mam pierwszą część :) może już wkrótce przeczytam :)

   OdpowiedzUsuń
  14. Książka już na mnie czeka, a ja po tych wszystkich pozytywnych recenzjach wprost nie mogę się doczekać kiedy się do niej dorwę :D

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...