Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

czwartek, 12 kwietnia 2012

"Trzynaście powodów" - Jay Asher

Tytuł: "Trzynaście powodów"
Autor: Jay Asher
Wydawnictwo Rebis
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 271
Cena: 29,90 zł
Tak naprawdę do nas należy jedynie... teraz.”*

Czy słuchacie jeszcze taśm magnetofonowych? Tych przedmiotów, które już dawno temu wyszły z użycia? Pewnie rzadko. A to właśnie one odgrywają kluczową rolę w powieści Trzynaście powodów napisanej przez Jaya Ashera. To, co jest na tych kasetach, ma moc zmieniania ludzi. Ci, którzy wysłuchali taśm Hannah, już nigdy nie będą tacy sami. Czy jesteście gotowi dowiedzieć się, jaki sekret skrywają?

Hannah Baker, licealistka, dwa tygodnie temu popełniła samobójstwo. Pewnego dnia po prostu nie przyszła do szkoły. Nagle zniknęła. Clay Jensen, znał tę dziewczynę, nawet trochę się w niej podkochiwał. Pewnego dnia, gdy chłopak wracał do domu, znalazł na swoim ganku dziwną przesyłkę bez adresu zwrotnego. Zaintrygowany wniósł ją do domu, nie wiedział, że zmieni ona jego życie. W środku znajdowały się kasety do słuchania. Okazało się, że to Hannah nagrała je przed śmiercią, po to, by wyjawić powody swojego samobójstwa. A było ich trzynaście. Dlaczego Clay dostał tę przesyłkę? Bo jest jednym z tych powodów. Razem z chłopakiem chodzimy po mieście, obserwujemy miejsca, które opisuje Hannah i słuchamy jej głosu, który wyjawia nam straszliwą prawdę, opisuje ból dziewczyny. Dowiadujemy się, że ludzie nie są tacy, jak na pozór nam się wydaje. Poznajemy trzynaście powodów, które popchnęły młodą dziewczynę do tak radykalnego czynu.

Tragedia, która spotkała Hannah wyciska z naszych oczu łzy, wydziera z gardła krzyk: nie rób tego, będzie lepiej! Ale na to nie mamy wpływu. Jesteśmy biernymi obserwatorami, tak samo jak Clay. Jedyne co możemy zrobić, to wysłuchać wraz z nim kaset do końca. Spełnić ostatnią prośbę Hannah.

Powieść wstrząsnęła mną, zmusiła do zastanowienia się. Znacie efekt śnieżnej kuli? Jedno małe, z pozoru niemające znaczenia wydarzenie, zapoczątkowuje szereg innych, które mogą doprowadzić do tragedii. To właśnie spotkało Hannah. Wszystko, co robimy, ma znaczenie. Wszystko. A przeszłości nie da się zmienić. Lepiej bądźmy ostrożni.

Historia napisana przez Jaya Ashera nie należy do łatwych. Oddziałuje na emocje czytelnika, wywołuje smutek, nostalgię, poczucie bezradności. Nie pozwala wyrwać się spod swojego uroku przez bardzo długi czas, na zawsze pozostawiając ślad w duszy czytającego. Czy jesteście gotowi na tę tragiczną opowieść?

Kolejny niezwykły utwór, który trafia do grona moich ulubionych. Ta powieść jest prosta, ale skomplikowana, przepiękna, ale okrutna, refleksyjna, ale łamiąca serce. Jedyna w swoim rodzaju. Warto zapoznać się z książka Jaya Ashera, może i Was zmieni, tak jak zmieniła Claya. Może ukaże Wam pewne prawdy życiowe, których nie znaliście. Mnie zmieniła i nauczyła czegoś. Co odnajdziecie na kartach tej powieści? Sami się przekonajcie.

Ocena: 10/10

Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Rebis za możliwość poznania trzynastu powodów. *cytat z książki str. 198

21 komentarzy:

 1. Z wielką chęcią przeczytam skoro tak wysoko ją oceniasz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam ją jakiś czas temu i byłam nią zachwycona. Jest to jedna z moich ulubionych książek i wiele bym dała, żeby móc znowu ją przeczytać:) Polecam wszystkim!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam "Trzynaście..." dawno temu, mam zamiar przeczytać ją ponownie ponieważ jest świetna. Wypożyczyłam ją z biblioteki i byłam tak zachwycona, że postanowiłam mieć ją na własność. Polecam ją również wszystkim moim znajomym, dlatego jeszcze trochę poczekam zanim książka do mnie wróci :) Osobiście najbardziej zaskoczyło mnie samo zakończenie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka wydaje się bardzo interesująca. Wystawiłaś bardzo wysoką ocenę, więc rozejrzę się za tą pozycją.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Z rosnącym zainteresowaniem czytałam opis, a potem recenzję. Strasznie mnie cieszy, że ciągle wychodzą dobre i ciekawe książki. Z chęcią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po recenzji chętnie wzięłabym ją nawet w tej chwili do ręki i poznała te 13 powodów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Okładka jest krzywdząca. Gdyby nie twoja recenzja nigdy nie zwróciłabym uwagi na ten tytuł. Zapowiada się cudowna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem bardzo ciekawa tej książki. O samej serii Salamandra słyszałam dużo dobrego. Może kiedyś? :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę czytałam dawno temu. Zainteresował mnie wówczas opis. Nie da się odłożyć tej pozycji i jej nie doczytać do końca.
  Wolę okładkę oryginału.
  Cieszę się, że i Tobie się podobała - Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się ciekawie. Fakt, okładka polska niespecjalnie mi się podoba, ale liczy się treść :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Był taki czas, że miałam tę książkę w ręce, a teraz aż mi żal, że z biblioteki wzięłam jednak coś innego :/

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaintrygowałaś mnie swoją recenzją. Na pewno przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ojj wysoka ocena, rozejrzę się za nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękna ocena, świetna recenzja jednak nie czuję się przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 15. Recenzja świetna, ale ksiązka jak dla mnie mimo twej oceny nie wydaje się ciekawa. Może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 16. Ocena bardzo wysoka, więc czemu nie? Chętnie przeczytam.;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Must have! Tylko tyle w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo chętnie przeczytam tę książkę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Słyszałam już o tej książce i zaintrygowała mnie. Twoja recenzja tylko potwierdza opinie, że to wartościowa pozycja. Muszę się za nią rozejrzeć. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Książkę z chęcią bym przeczytała. Bardzo podobają mi sie Twoje recenzje, dodaje bloga do obserwowanych.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zakochałam się w tej książce. Niedawno też pisałam recenzję na jej temat. Wracałam do niej nie raz... I nie jeden raz jeszcze do niej wrócę. Doskonała recenzja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...