Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

"Scarlett. Pocałunek demona" - Barbara Baraldi

Tytuł: "Scarlett. Pocałunek demona"
Autor: Barbara Baraldi
Wydawnictwo Zielona Sowa
Scarlett #2
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 335
Cena: 24,90 zł  „Druga połowa zaginionej gwiazdy"*

Jakiś czas temu czytałam Scarlett, wyjątkową powieść, która porwała mnie w mroczną przygodę do Włoch. Spragniona kolejnych wrażeń sięgnęłam po drugą część, Pocałunek demona. Liczyłam, że i w tej części będę mogla zanurzyć się w niesamowitych oczach Mikaela, pośmiać się razem z przyjaciółmi Scarlett. I dostałam tę możliwość.

Przez całe wakacje Scarlett usychała z tęsknoty za Mikaelem, swoim chłopaka. Musiał on wyjechać, by wypełnić swoje obowiązki. Nic więc dziwnego, że bohaterka cieszy się na myśl o nowym roku szkolnym i możliwości spotkania się z przyjaciółmi. Podczas imprezy kończącej wakacje na plaży zostaje znaleziona martwa dziewczyna. Scarlett szybko dowiaduje się, że została ona zabita przez potężnego demona. Teraz, gdy Mikaela nie ma, jedyną osobą mogącą pokonać zło, jest Vincent. Chłopak, który jednocześnie przeraża i fascynuje bohaterkę. Czy mają oni szansę pokonać demona? A może świat Scarlett na zawsze przestał już być bezpieczny?

Pierwsza część podobała mi się znacznie bardziej i zrobiła na mnie zdecydowanie większe wrażenie niż Pocałunek demona. Z czego to wynikało? Przede wszystkim cała historia dopiero się rozpoczynała. Mogliśmy powoli wchodzić w świat Scarlett, poznawać Mikaela (którego mi zabrakło w drugim tomie).

Jednak styl autorki nadal wydawał mi się niezwykły. Opisy były barwne, pełne metafor, oddziaływały na moją wyobraźnie z wielką siłą. W recenzji tomu pierwszego napisałam, że nawet jeśli autorka wypisywałaby bzdury, to język by i tak to wynagradzał. Tak jakbym to wykrakała. Dużo opisanych wydarzeń w kontynuacji wydała mi się dziwna, nie na miejscu. Odniosłam wrażenie, że niektóre przygody Scarlett były tylko po to, by coś się działo, bez konkretnego celu. Jednak styl, jakim zostały opisane sprawiał, że nie rzucało się to, tak w oczy i nadal z wielką przyjemnością oddawałam się lekturze.

Jeszcze jedna kwestia, nie przypadła mi do gustu. Scarlett opisuje siebie jako zwykłą, niewyróżniająca się niczym szczególnie dziewczynę. Rozumiem, że może ona nie widzieć niektórych swoich zalet, nie dziwię się, że Mikael oddał jej swoje serce. Ale podczas lektury wydawało mi się, że większość chłopaków, którzy stają na drodze Scarlett, zakochuje się w niej. Jest ich dość dużo i dla mnie to lekka przesada. Tylu adoratorów dla przeciętnej dziewczyny?

Mimo tych wad lektura Pocałunku demona była sporą przyjemnością. Troszkę się zawiodłam po świetnej części pierwszej, ale nie zmienia to faktu, że ani się obejrzałam, a pochłonęłam tę powieść, nie żałując poświęconego jej czasu. Myślę, że nie muszę zachęcać tych, którzy czytali część pierwszą, sami z niecierpliwością sięgną po kontynuację. A jeśli nie znacie jeszcze Scarlett, a przepadacie za paranormalnymi historiami, ciepłym klimatem Włoch i szukacie przyjemnej lektury, to może powinniście zapoznać się z twórczością Barbary Baraldi. Gorąco zachęcam.

Ocena: 9/10 – piękno języka autorki przeważa nad wadami.

Dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa za możliwość bycia przy Scarlett podczas jej przygody z demonem. Scarlett:
1. Scarlett - RECENZJA
2. Pocałunek demona

*cytat z książki, str. 321

20 komentarzy:

 1. Nie czytałam pierwszej części, więc po drugą w najbliższym czasie nie sięgnę, ale widzę że powinnam rozglądnąc się za ową serią

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja jeszcze nawet pierwszej części nie przeczytałam, chyba muszę to zmienić, bo widzę, że wiele mnie ominęło. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ehh.. i widzę kolejną serię, której nie czytałam..

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakiś czas temu napatoczyłam się gdzieś na wzmiankę o tej książce, ale nie czytałam jeszcze pierwszej części. Może nie będę jakoś uparcie jej szukać, ale jeśli uda mi się gdzieś dorwać najpierw tom pierwszy, z chęcią sięgnę i po ten. :>

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsza część w ogóle mi się nie podobała. No dobrze, może wątek o zespole chwycił mnie za serce, ale to wszystko. Nie jestem przekonana co do Pocałunku demona, ale na pewno przeczytam. Nie lubię kończyć serii w samym środku. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że muszę nadrobić zaległości i sięgnąć po pierwszy tom tej serii. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam i w najbliższym czasie nie zamierzam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią dałabym szansę tej serii:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 9. W pierwszej chwili myślałam, że na okładce jest Edłord! ;D Nie czytałam jeszcze pierwszej części tej serii, ale w końcu będę musiała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pierwsza część bardzo mi się podobała i przy najbliższej okazji na pewno zapoznam się z "Pocałunkiem Demona" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę zapolować na tę, jak i na poprzednią część :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Więc muszę przeczytać pierwszą część:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę koniecznie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Z chęcią przeczytam pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wysoka ocena :D Chyba się trzeba za tą serię zabrać :D

  OdpowiedzUsuń
 16. W mojej bibliotece nie ma nawet pierwszej części :( A bardzo chciałabym przeczytać obie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie czytałam jeszcze pierwszego tomu, ale postaram się nadrobić .... kiedyś tam :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślałam, że seria będzie przewidywalna, nieciekawa i nikogo nie zainteresuje, a z każdą częścią zdobywa coraz więcej fanów co mnie bardzo przekonuje. Przez takie wysokie noty mam ochotę sięgnąć po nią i z pewnością to zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie czytałam pierwszej części, ale cała seria zapowiada się bardzo interesująco :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...