Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

sobota, 30 kwietnia 2011

Isola - Isabel Abedi

"Isola”, książka została napisana przez Isabel Abedi, znaną z takich bestsellerów jak: „Whisper: Nawiedzony dom”, „Kraina Imago”. To pierwsza  powieść tej autorki, którą przeczytałam. Sięgnęłam po nią, bo opis wydał mi się niesamowity, niepowtarzalny. Co znaczy dziwny tytuł "Isola"? Co może wydarzyć się na bezludnej wyspie?

Narratorką powieści jest Vera, osiemnastoletnia dziewczyna, która bierze udział w dziwnym projekcie nazwanym Isola: wraz z nieznanymi sobie ludźmi ma trafić na wyspę, każdy ich ruch będzie obserwowany. Wszędzie ukryte są kamery. Przez trzy tygodnie będą grać w filmie, nie znając scenariusza ani swojej roli. Mogą wcielić się w każdego. Gdy dwunastka młodych ludzi dociera na miejsce, wydaje im się, że to tylko zabawa, która nic nie zmieni w ich życiu. Niestety się mylą, ich sielankę przerywa dziwna gra, którą narzuca im szef tego przedsięwzięcia. Jedna z tych osób ma stać się „mordercą”, jej zadaniem jest sprowadzić pozostałych członków do swojej kryjówki. Oczywiście to tylko zabawa. Czy aby na pewno? Każdy z uczestników ma własne sekrety, swoją przeszłość, co wyniknie ze spotkania tych osób? Co może zdarzyć się podczas tak dziwnej gry?

Narracja bohaterki przeplata się z dziwnymi wtrąceniami, dopiero na końcu rozumiemy ich sens. Ten dziwny zabieg sprawia, że po skończeniu książki mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz, tylko tym razem z rozumieniem tych wtrąceń.

Akcja powieści mknie w szaleńczym tempie, czasami musiałam przystanąć i przeanalizować wydarzenia. Ta stosunkowo krótka książka zawiera w sobie dużo niespodziewanych i nieprzewidywalnych wątków. A gdy doszłam do punktu kulminacyjnego, zaczęłam obgryzać paznokcie, bojąc się o to, co może się wydarzyć.

Każdy bohater jest na swój sposób wyjątkowy, zresztą tak jak tematyka tej książki. Cały czas zadawałam sobie pytanie, co oni ukrywają, kim są tak naprawdę? Skąd biorą się ich dziwne zachowania. Moim ulubieńcem był Tobias, jeśli chcecie dowiedzieć się, kim był, jakie sekrety skrywał to zachęcam do przeczytania.

Książkę przeczytałam w szaleńczym tempie, nie mogłam się oderwać. Autorka ma piękny styl pisania, muszę sięgnąć po jej inne powieści. Uważam, że ta pozycja ma to coś. Gorąco wszystkim ją polecam, a moja ocena to 9.5/10.

5 komentarzy:

 1. świetna recenzja zachęciłaś mnie do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz spotykam się z tym tytułem, ale muszę przyznać, że mnie zaciekawiłaś. Może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę przypomina mi Igrzyska

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam ją na stronie Naszej Księgarni, za bodajże 8 zł w dziale książek lekko uszkodzonych ale jakoś się nie skusiłam. Twoja recenzja zachęca, ale dlaczego tak krótko :(?

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że się nie skusiłaś, bo naprawdę warto :). Nie chciałam za bardzo zdradzić fabuły, bo jaka frajda czytać książkę, wiedząc, co się wydarzy? Ale przeczytaj ją koniecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...