Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

niedziela, 3 marca 2013

"Profesor" - Charlotte Brontë

 • Wydawnictwo MG
 • Rok wydania: 2012
 • Ilość stron: 312
 • Cena: 39.90 zł

 • Poszukiwane szczęście

  Jak pewnie już zauważyliście, czasem zdarza mi się czytać nie tylko fantastykę, powieści młodzieżowe, ale także klasykę :). Tym razem zabrałam się za najnowszą, po raz pierwszy wydaną w Polsce, książkę Charlotte Brontë: Profesor. W ten sposób przeczytałam już chyba wszystkie książki tych sióstr i z tego osiągnięcia jestem bardzo dumna :).

  Kilka słów wstępu
  Charlotte napisała Profesora przed niepowtarzalnymi Dziwnymi Losami Jane Eyre, ale został on wydany dopiero po śmierci autorki.
  W powieści znajdują się wątki autobiograficzne, autorka również nauczała języka angielskiego w szkole i też pokochała kogoś. Niestety wybrankiem jej serca był żonaty dyrektor szkoły. Nietrudno sobie wyobrazić, że nie zakończyło się to dobrze...

  Narracja
  Zdarzenia poznajemy z punktu widzenia głównego bohatera, Williama Cromstwortha. To zdecydowanie ciekawy charakter. Wywodzi się z arystokratycznej rodziny, którą porzuca na rzecz wolności i możliwości decydowaniu o samym sobie. Ten mężczyzna to szlachetny człowiek, który w życiu kieruje się uczciwością, dobrocią i prawością. Oczywiście nie jest pozbawiony wad, życie wystawia go na różne próby, często doświadcza różnych przykrości. Dzięki narracji pierwszoosobowej dobrze poznajemy tę postać, jej spojrzenie na świat i uczucia, co pozwala zobaczyć, jak funkcjonował umysł inteligentnego, wrażliwego dziewiętnastowiecznego mężczyzny.

  Historia
  Główny bohater po zerwaniu kontaktów z częścią swojej rodziny próbuje odnaleźć szczęście. Z pomocą obcego sobie brata zaczyna karierę kupca, która szybko okazuje się nie być dla niego. Jego brat to okrutny chlebodawca. Z pomocą przyjaciela opuszcza Anglię, by szukać szansy na dobre życie gdzie indziej. Zatrudnia się jako nauczyciel języka angielskiego w brukselskiej szkole. Czekają tam na niego różnego rodzaju wyzwania i problemy. Jednak Williamowi nie brakuje inteligencji i siły, by sprostać przeciwnościom. Czy bohater znajdzie radość w przekazywaniu innym swojej wiedzy? Czy uda mu się znaleźć dom, do którego będzie mógł co dzień wracać?

  Moja opinia
  Profesor sprostał moim oczekiwaniom i na kilka godzin zabrał mnie w podróż do XIX-ego wieku. Jednak nie dorównał on Jane Eyre (zdecydowanie moja ulubiona powieść Charlotte). Mimo niewspółczesnego języka lektura była przyjemnością, która zawierała również pewną naukę: przedstawiała obraz ludzi i relacji w jakże interesującym XIX wieku.

  Dla kogo
  Nie każdy lubuje się w klasyce, więc niektórych ta pozycja może nie zainteresować. Jednak uważam, że wszyscy miłośnicy tej epoki jak i sióstr Brontë powinni zapoznać się z tym dziełem przepełnionym barwnymi opisami i ciekawymi postaciami. Książka pełna wnikliwych obserwacji, wyśmiewania pewnych wzorców, jest lekturą niezwykle pouczającą. Uważam, że zdecydowanie warto poświęcić jej trochę swojego czasu :)

  Serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG za możliwość poznania losów Profesora.   Powieści Charlotte Brontë:
  1. Dziwne losy Jane Eyre
  2. Shirley
  3. Villette
  4. Profesor

  5 komentarzy:

  1. Mam w planach zapoznanie się z książkami sióstr Bronte, więc może i po tę sięgnę.

   OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o twórczość sióstr Bronte, to czytałam jedynie "Agnes Grey", ale w najbliższych planach mam właśnie "Profesora". :)

   OdpowiedzUsuń
  3. Koniecznie, koniecznie muszę! :D Uwielbiam siostry Bronte i strasznie się cieszę, że ich powieści są wreszcie wydawane w Polsce! :D

   OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam XIX wiek i siostry Bronte, i choć "Profesor" ogólnie bardzo mi się spodobał, to jednak czegoś mi w nim zabrakło. ;)

   OdpowiedzUsuń
  5. Jestem właśnie z tych, co 'nie lubują się w klasyce' :D jednak chyba muszę w końcu zapoznać się z twórczością sióstr Bronte. :D

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...