Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

sobota, 20 października 2012

"Burza"- Julie Cross


 • Wydawnictwo Bukowy Las
 • Burza #1
 • Rok wydania: 2012
 • Ilość stron: 415
 • Cena: 36.90 zł • Skok w przeszłość

  Większość dzieciaków po naoglądaniu się Star Wars, Spidermana i Batmana marzy o spotkaniu superbohatera, kogoś o niezwykłych umiejętnościach. Kto nie chciałby, być uratowany przez istotę nie z tego świata? Jednak w pewnym momencie wyrasta się z tych marzeń i zaczyna się rozumieć, że nie istnieje ktoś taki. Ale co należy zrobić, gdy okazuje się, że to ty posiadasz super-moc? Że to ty masz ratować innych i to od ciebie zależą losy świata? Co wtedy?

  Jackson studiuje, cieszy się życiem wraz ze swoją ukochaną dziewczyną, chodzi na imprezy i od czasu do czasu podróżuje w czasie. Do niedawna nawet nie wiedział, że posiada taką zdolność. Dlaczego właśnie on? Chłopak nie ma bladego pojęcia. Zwierzył się o tym tylko swojemu genialnemu kumplowi, Adamowi, który pomaga mu połapać się, o co chodzi, jak przebiegają jego podróże i jak wygląda to z naukowej strony. Jackson był gotowy zaakceptować fakt posiadania tej dziwnej umiejętności. Jednak w pewnym momencie przestaje być to zabawą, a życie jego dziewczyny wisi na włosku.
  Wszystko wyrywa się spod kontroli owego fatalnego dnia, gdy bohater pokłócił się ze swoją ukochaną dziewczyną, Holly. W jednej chwili rozmawiali, a w drugiej do pokoju wparowała dwójka nieznajomych, uzbrojonych mężczyzn. Miłość Jacksona została postrzelona, spanikowany chłopak uciekł w przeszłość. Zrobił to bezwiednie, odruchowo. Ale ten skok był inny niż wszystkie. Bohater utknął w przeszłości, a dokładnie dwa lata przed postrzeleniem Holly. Nie może wrócić, by w jakikolwiek sposób zapobiec tym strasznym wydarzeniom. Jedyną rzeczą, którą może teraz zrobić jest próba dowiedzenia się więcej o swoich umiejętnościach. Chłopak zaplątuje się w coś zdecydowanie większego niż on sam. Dla Holly jest gotów zrobić wszystko, ale czy to wystarczy? To, czego dowie się w przeszłości o sobie, swojej rodzinie i Wrogach Czasu, na zawsze zmieni jego przyszłość...

  W Burzy występuje wiele pobocznych wątków. Nie wszystko kręci się wokół Jacksona, jego tajemniczych umiejętności i ukochanej dziewczyny. Okazuje się, że chłopaka ścigają duchy przeszłości, z którymi musi się teraz zmierzyć, nie powiem, o co chodzi, ale zdradzę, że ten wątek wycisnął mi z oczu łzy...

  Autorce należą się wielkie brawa za to, że nie pogubiła się w swojej powieści. Historia dzieje się na przestrzeni wielu lat w różnych strumieniach czasu. Przez to, że Jackson potrafi podróżować w przeszłość, cały czas zmienia się dzień, miesiąc, rok akcji. Czasem sama się zaplątywałam, ale na szczęście nie trwało to długo. Zdecydowanie taka pętla czasowa to wielki plus tej powieści.

  Rzadko spotykam się w młodzieżowych, fantastycznych książkach z narracją inną niż z punktu widzenia dziewczyny, która najczęściej spotyka chłopaka o nadzwyczajnych mocach. W Burzy jest inaczej. Historię opowiada nam Jackson, to jego uczucia i myśli znamy i to on poznaje swoje nadzwyczajne moce, z kolei jego dziewczyna to normalny człowiek. Bardzo dobrze czytało mi się tę powieść z punktu widzenia chłopaka, autorce udało się nie zmienić go w dziewczynę. Podczas lektury czułam, że Jackson to osoba z krwi i kości, w pełni rozumiałam jego uczucia i rozterki, a nieczęsto zdarza mi się, aż tak wczuć w sytuację bohatera.

  Od razu przyznaję, że nie spodziewałam się, że ta powieść aż tak mi się spodoba, miałam raczej dość niskie wymagania. Zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona! Czytało się szybko i niezwykle miło. Uwielbiam książki z wątkami przenoszenia w czasie, a ta jest jedną z lepszych, z jakimi miałam do czynienia. Zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po nią fanów Trylogii Czasu czy Magicznej Gondoli. A także wszystkich zainteresowanych historią Jacksona. Spędziłam z tym utworem niezapomniane chwile :)

  Ocena: 9/10

  Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las za możliwość przeżycia emocjonującej przygody w przeszłości.  Cykl Burza:
  1. Burza
  2. Vortex ( premiera w USA: 08.01.2013)
  3. Untitled (przewidywana premiera w USA: styczeń 2014)

  14 komentarzy:

  1. Liczę na to, że będzie mi dane przeczytać tę książkę :) Właśnie dziś wysłałam do wydawnictwa recenzję innej książki od nich i zapytałam właśnie o ten tytuł, czy możliwe będzie go teraz otrzymać :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Książka zawiera tematykę, którą nie dość, że bardzo lubię , to także stał się on dość popularny wśród pisarzy - podróże w czasie. Dlatego z całą pewnością sięgnę po książkę najszybciej jak to tylko będzie możliwe :D

   OdpowiedzUsuń
  3. Ksiżzka jest niezła, ale brakowało mi w niej wielkich emocji. Może dwójka będzie lepsza ;)

   OdpowiedzUsuń
  4. Książka naprawdę niesamowita.

   OdpowiedzUsuń
  5. Również spodobała mi się ta książka i czekam na kontynuację. :)

   OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo bardzo chciałabym ją przeczytać:)

   OdpowiedzUsuń
  7. Jeszcze się nad nią zastanowię :)

   OdpowiedzUsuń
  8. Z chęcią przeczytam, wydaje mi się, że przypadnie mi do gustu :)

   OdpowiedzUsuń
  9. Przeczytałabym z przyjemnością, może będę miała okazję.

   OdpowiedzUsuń
  10. Książka już za mną. Również dosyć wysoko ją oceniłam. Czekałam na nią z utęsknieniem i się opłacało, bo naprawdę mi się podobała :P

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...