Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

piątek, 11 maja 2012

"Strażnicy historii. Nadciąga burza" - Damian Dibben


Tytuł: "Strażnicy historii. Nadciąga burza"
Autor: Damian Dibben
Wydawnictwo Egmont
Strażnicy historii #1
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 327


Walka w obronie historii

Świat istniał na długo przed naszymi urodzinami, tyle rzeczy wydarzyło się, zanim my w ogóle przyszliśmy na świat. Tyle ciekawych historii miało miejsce w minionych wiekach. Kto nie chciałby mieć możliwości zobaczenia przeszłości na własne oczy? Kto nie chciałby osobiście poznać Leonarda Da Vinci, Krzysztofa Kolumba? Okazuje się, że garstka ludzi posiada taką możliwość.

W piątkowe popołudnie, gdy Jake Djones wraca ze szkoły do domu, zostaje porwany przez osobliwych ludzi, którzy wygadują osobliwe rzeczy. Chłopak na początku nie rozumie, o czym oni mówią, co się dzieje, potem nie bardzo chce wierzyć w usłyszane wiadomości. Ale gdy okazują się one prawdziwe, cały świat Jake'a się zmienia. Jego rodzice zaginęli na misji, którą wykonywali dla Tajnych Służb Straży Historii, nikt nie wie, gdzie oni są, ani czy jeszcze żyją. Chłopak wyrusza w niebezpieczną podróż, by uratować mamę i tatę. Towarzyszą mu nowo poznani znajomi, w tym piękna Topaz, która sprawia, że serce Jake'a bije szybciej. Główny bohater zostaje wplątany w wojnę o historię. Jeśli wygra ciemność, to skutki będą katastrofalne. Czy jesteś gotowy wkroczyć w przeszłość, by uratować teraźniejszość?

W powieści występuje wielu ciekawych bohaterów, każdy z nich ma swoje własne dziwności i zwyczaje. Postaci stworzone przez Damiana Dibbena są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Moim ulubieńcem został narcystyczny Nathan, który uwielbia przeglądać się w lustrach. Jego poczucie humoru nawet w najgorszych sytuacjach było rozbrajające.

Książka jest przepełniona akcją, na każdej stronie coś się dzieje. Ale nic jakoś specjalnie mnie nie zaskoczyło, nie wbiło w fotel. Wydarzenia da się przewidzieć, a mimo to trudno oderwać się choćby na chwilę i opuścić przeszłość na rzecz teraźniejszości. Książka wciąga tak bardzo właśnie dzięki pędzącej z niewyobrażalną prędkością akcji. Zwykle to, co pędzi wprost przed siebie nie zważając na nic, rozbija się i dramatycznie kończy dla pasażerów. Czy i tym razem tak będzie?

Inną serią o podróżach w czasie, jaką dotychczas czytałam jest znakomita Trylogia czasu. Jeśli spodziewacie się czegoś na wzór dzieł Kerstin Gier, to bez wątpienia rozczarujecie się. Strażnicy historii różnią się od wspomnianego cyklu niemal pod każdym względem. Mimo to powieść Damiana Dibbena również ma swój urok i porywa czytelnika w intrygujący świat. W moim odczuciu nie dorównała ona Trylogii czasu, co wcale nie znaczy, że lektura Strażników historii nie była przyjemnością!

Przygoda, którą przeżyłam w odmętach przeszłości należy do tych niezapomnianych. Bardzo dobrze się bawiłam towarzysząc nowym przyjaciołom (przede wszystkim Nathanowi) w ich walce w obronie historii. Książka zdecydowanie mi się podobała, dlatego bez wahania gorąco ją polecam miłośnikom literatury fantastycznej. Wydaje mi się, że Strażnicy historii przypadną do gustu przede wszystkim nastoletnim duszom spragnionym wrażeń, więc to ich zachęcam do wkroczenia w świat stworzony przed Damiana Dibbena.

Ocena: 8.5/10

Za możliwość podróżowania w czasie dziękuję Wydawnictwu Egmont.Książka dostępna również jako audiobook!

Trailer:


20 komentarzy:

 1. Tyle dobrych ocen tej książki na około, że chyba się skuszę.;D

  OdpowiedzUsuń
 2. zazdroszczę Ci, że masz już lekturę tej książki za sobą :)
  też bym tak chciała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna pozytywna recenzja. Trzeba jak najszybciej postarać się o tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak bardzo chcę przeczytać :) Już wiele dobrych opinii o tej książce krąży po necie więc, jak najbardziej jestem za!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki, w których cały czas coś się dzieje. Wiem, że ze "Strażnikami historii" na pewno nie będę się nudzić. Wkrótce z pewnością sięgnę po tę powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka już za mną. Na mnie też zrobiła dobre wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nic nie dorówna Trylogii czasu, lecz tę książkę także czyta się przyjemnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zostałaś oTAGowana! ;) Zapraszam do zabawy.

  OdpowiedzUsuń
 9. W takim razie nie będę porównywać z Trylogią Czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chciałabym mieć możliwość przeczytania.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie moje klimaty niestety :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Tematyka bardzo mi się podoba, jednak odstrasza mnie to, iż to kolejna seria ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Oooo kurczę, lubię te sprawy!

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie skończyłam ją czytać, świetna książka!

  OdpowiedzUsuń
 15. Trylogii zdecydowanie nic nie pobije, niemniej jednak staram się czytać wszystkie książki wydane poid szyldem Literackiego Egmontu, więc po tą sięgnę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 16. Brzmi interesująco :) Muszę przeczytać :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Kupić nie kupię, ale jak będzie w biblio to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. Kto wie może kiedyś... ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Przez chwilę zastanawiałam się, gdzie ja weszłam? xD Ładny ten zielony. ;3
  A książkę bardzo chcę przeczytać. ;3

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...