Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

wtorek, 5 lipca 2011

Diament z Drury Lane - Julia Golding

Czy chcesz odgadnąć, czym jest prawdziwy skarb?”

Diament z Drury Lane” to powieść napisana przez Julię Golding, nieznaną mi dotąd autorkę. Na książkę natknęłam się przypadkiem, ale jej opis zaciekawił mnie, więc postanowiłam czym prędzej ją przeczytać. Wyruszyłam w podróż pełną zagadek, łobuziaków i zbiegów okoliczności. Czy razem z bohaterką udało mi się wrócić z niej cało?

Akcja powieści rozgrywa się w Londynie w XVIII wieku. Autorka idealnie sportretowała tamte czasy. Świat przez nią przedstawiony jest brutalny, pełen przemocy, ale prawdziwy. Książka ta ma coś z historii Agathy Christie, to też kryminał i to w takim stylu utrzymany, jakiego nie znałam. Rolę detektywa odgrywa mała dziewczynka, która przez cały czas przebywa wśród szemranego towarzystwa.

Narrację prowadzi Katarzyna „Kicia” Królewska, opowiada nam swoją jakże niesamowitą historię. Dziewczynka nie ma rodziców, mieszka w teatrze Drury Lane, gdyż przygarnął ją jego właściciel, tam wychowują ją aktorzy, sufler, dramatopisarz i wielu innych ludzi teatru. Pewnego dnia, gdy akurat wystawiane przedstawienie okazuje się klapą, Kicia podsłuchuje rozmowę swojego dobroczyńcy o diamencie, który pragnie ukryć w teatrze. A to zagadka. Skąd on wziął tak cenną rzecz, jaką jest kamień szlachetny? - pyta siebie bohaterka. Dziewczyna czuje, że od momentu podsłuchania rozmowy rzeczywistość wokół niej się zmienia, już nie jest tak bezpieczna, jak kiedyś i nie wie, kto stoi po jej stronie. Następnego dnia poznaje nad wyraz uprzejmego dżentelmena Jonatana Smitha, nowego suflera, a także Pedra, chłopaka o czarnej skórze, członka orkiestry, który niespodziewanie ratuje życie Kici. Na dodatek zadarła z Billym, przywódcą gangu, który ma ochotę, ją nieźle pokiereszować i nie spocznie, póki się nie zemści za zniewagi Kici. Katarzyna zaprzyjaźnia się także z paniczem Franciszkiem i panienką Elżbietą, są to dzieci wpływowego księcia. Co może jeszcze przydarzyć się tej niezwykłej dziewczynce? Czy diament jest bezpieczny w teatrze?

Kicia to jedna z najlepszych bohaterek książkowych, z jakimi miałam do czynienia. Uwielbiam ją za jej poczucie humoru, brak zahamowań, odwagę i dobroć, dla przyjaciół zrobi wszystko, nawet zaryzykuje własną wolność. Dziewczyna wprowadza nas w tajniki swojego życia, w którym musi walczyć o przetrwanie, na szczęście to sprytna osóbka, umiejąca zadbać o swoją skórę. Jednak nawet ona nie potrafi ustrzec się przed gniewem niebezpiecznego i bezlitosnego szefa gangu, ale posiada przyjaciół gotowych jej nieść pomoc. Kicia to także szalenie inteligentna osoba, która z łatwością łączy ze sobą nadspodziewanie szybko fakty. Bardzo, bardzo ją polubiłam, jak też ludzi ją otaczających, a nie ma to jak sympatyczni bohaterowie w książce.

Autorka posługuje się niesamowitym stylem, jest on wyjątkowo lekki, ale też w niezwykle sugestywny sposób oddający chwile grozy, których w utworze nie brakuje. Jednak znajdziemy także podczas lektury dużo powodów do śmiechu. Bardzo dobrze bawiłam się chodząc razem z Kicią po niebezpiecznym Londynie, bo właśnie tak się czułam, jakbym była przyjaciółką bohaterki, która wszędzie jej towarzyszy, pomaga ukoić smutki i wywołuje uśmiech na jej twarzy. A bycie kimś bliskim dla Katarzyny Królewskiej jest ogromnym zaszczytem!

Polecam książkę„Diament z Drury Lane” każdemu i dziecko się w niej zakocha i dorosły miło przy niej spędzi czas. To powieść, która adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, także do Ciebie.

Ocena: 8,5/10

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Egmont, za co jestem niezmiernie wdzięczna. 

 

8 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo interesująco. Zwłaszcza jeśli książka klimatem przypomina kryminały Christie, które uwielbiam. I oczywiście akcja umieszczona w XVIII wieku to kolejny magnes :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super recenzja. Przyjemnie mi się ją czytało.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam zagadki, więc książkę z chęcią przeczytam:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. O fajnie! Kiedyś interesowałam się tą książką, a później jakoś o niej zapomniałam. Koniecznie muszę dopisać "Diament" na listę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej książce. Jest ona od jakiegoś czasu na mojej liście. Muszę się wreszcie wziąć i przeczytać. Pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie przepadam za kryminałami, ale może zrobię wyjątek...

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie...
  Szczególnie ten XVIII-wieczny Londyn. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię zagadki i kryminały, a ten wydaje się kuszący. Myślę, że wezmę się za tą lekturę. Po za tym kocham czasy XVIII w.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...