Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

niedziela, 28 lipca 2013

"Bling Ring" - Nancy Jo Sales

 • Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • Rok wydania: 2013
 • Ilość stron: 309
 • Cena: 32 zł
 • SIĘGAJĄC GWIAZD

  Kilka słów wstępu
  Parę lat temu miały miejsce włamania do domów gwiazd Hollywoodu: Paris Hilton, Lindsay Lohan, Rachel Bilson, Orlando Blooma i wielu innych. Za wszystkim stała grupa nastolatków. Kradli przede wszystkim ubrania, buty, biżuterię, interesowały ich przedmioty należące do sław, a nie pieniądze.
  Skąd ten pomysł? Co nimi kierowało?

  Chciała być częścią stylu życia, na którym zależy nam wszystkim*

  Byli bogaci
  Członkowie gangu, który później nazwano Bling Ring, prowadzili dostatnie życie. Mieszkali w Kalifornii, niedaleko Hollywood. Ludzie z ich najbliższego otoczenia należeli do znanych. Było stać ich na ubrania, błyskotki. Byli bogaci. Ale zapragnęli więcej. Chcieli sięgnąć gwiazd.

  Nick Prugo
  Jednym z włamywaczy był Nick Prugo. Zajmował się namierzaniem domów gwiazd. Gdyby nie on możliwe, że historia Bling Ringu pozostałaby nierozwiązana. Gdy został aresztowany za jedno z włamań, opowiedział policji całą historię, swoją wersję. Sypnął swoich przyjaciół, przyznał się do winy, wymienił listę ofiar ich działalności. Dlaczego to zrobił? Na czym mu zależało?

  Jak to wyglądało?
  Dzięki mediom, internetowi włamania okazywały się zaskakująco łatwe. Wszystko zaczęło się od dwójki nastolatków, którzy się zaprzyjaźnili: Nicka i Rachel. Razem imprezowali, zajmowali się modą, rozumieli. Aż pewnego dnia postanowili się włamać do domu Paris Hilton. Łatwo było znaleźć jej adres w internecie. Pojechali tam. Zrobili rozpoznanie, sprawdzili, czy nikogo nie ma w domu. I weszli. Czuli się jak na zakupach. Rachel przymierzała ubrania, brała to, co wpadło jej w oko. A potem wyszli jak niby nigdy nic. Robili to, bo mogli. Robili to, bo pragnęli sławy. Chcieli być jak gwiazdy.
  Wkrótce wciągnęli w to więcej przyjaciół i następne znane osobistości zostały obrabowane.

  Usprawiedliwienia
  Jak można ich usprawiedliwić? Jak sami się usprawiedliwiali? Sławy miały wszystkiego nadto. Nie zauważyły nawet braku niektórych rzeczy. Zasłużyły na to. Były głupie, skoro nie włączali nawet alarmu. To była tylko zabawa, nie chcieli robić nic złego. Myśleli, że nie zostaną złapani.
  Chyba nie spodziewali się, że poniosą konsekwencje, że będą musieli zapłacić za zabranie poczucia bezpieczeństwa sławom

  Obsesja sławy
  Historia nie opowiada tylko o grupie nastolatków, którym zamarzyła się chwila sławy, nawet tej złej. Ale także o hoplu, jaki Ameryka ma na punkcie gwiazd, bycia znanym. Niektórzy nawet byli pod wrażeniem tego, co robił Bling Ring. Powieść ukazuje wartości obywateli Ameryki i to, jak się one zmieniły.

  Literatura faktu
  Bling Ring to prawdziwa historia na faktach. Narratorką powieści jest sama autorka, Nancy Jo Sales, w książce pokazuje, jak próbowała dotrzeć do sedna sprawy. Opisuje rozmowy z oskarżonymi, z ich rodzinami, adwokatami. Robi to w sposób ciekawy i klarowny.

  Warto zapoznać się z tą lekturą. Przedstawia ona interesujący obraz współczesnej Ameryki. Pokazuje również, że sławy to także ludzie, które pragną bezpiecznego miejsca. Ciekawa analiza charakterów włamywaczy daje nam wgląd w to, o czym myśleli.

  Ocena: 9/10

  Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyńska i S-ka za możliwość zapoznania się z tą powieścią.


  Powstał również film o tym samym tytule, który planuję w najbliższej przyszłości obejrzeć.
  Zwiastun:


  *cytat z książki, str 15

  wtorek, 16 lipca 2013

  "Ósemka wygrywa" - Janet Evanovich

 • Wydawnictwo Fabryka Słów
 • Rok wydania: 2013
 • Ilość stron: 398
 • Stephanie Plum #8

 • Stephanie Plum znowu na tropie

  Wstęp
  Stephanie Plum pracuje jako łowczyni nagród. Jej zadaniem jest doprowadzanie ludzi, którzy nie stawili się w sądzie. Czasem idzie jej to lepiej, czasem gorzej. Kłopoty czepiają się tej dziewczyny niczym magnez, często zostaje uwikłana w różne zagadki kryminalne. Jej pomocnikami są ekscentryczna Lula, tajemniczy Komandos i pociągający Morelli.

  Ósemka wygrywa
  Pewnego dnia po obiedzie u rodziców Stephanie zostaje poproszona przez ich sąsiadkę o pomoc. Trzeba odnaleźć kobietę i jej córkę. Tuż po rozwodzie, gdy sąd przyznał prawa do opieki obojgu rodziców, matka zabrała swoje dziecko i uciekła. Dlaczego? Co kazało jej spakować rzeczy i zostawić wszystko, co znała? Tego właśnie musi dowiedzieć się nasza bohaterka. Szybko okazuje się, że nie ona jedna szuka Evelyn i jej dziecka. Sprawa wydaje się bardziej skomplikowana niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Do tego Stephanie nabawia się groźnego wroga, który najpierw pragnie cieszyć się jej strachem, a potem ją zabić. Cóż, życie nie jest łatwe.
  To nie wszystko, nasza łowczyni nagród musi również wykonywać swoją pracę. Doprowadzenie pewnego pijaka w ręce policji okazuje się niezwykle trudne.

  Życie miłosne
  Stephanie ma do czynienia z dwoma niezwykłymi, pociągającymi męskimi charakterami. Komandos, który wiedzie niebezpieczne życie, jest tajemniczy niczym Batman, nikt nie wie, gdzie mieszka, skąd bierze odjazdowe samochody ani w jaki sposób przenika przez drzwi. Nasza łowczyni nagród zastanawia się czasem, czy aby na pewno należy on do gatunku ludzkiego. Nic więc dziwnego, że pociąga Stephanie.
  Z drugiej strony mamy Morellego. Faceta, którego bohaterka zna od dzieciństwa. To z nim straciła swoje dziewictwo, to z nim wielokrotnie się kłóciła. Ich relacja jest.... skomplikowana. Ale nie można zaprzeczyć: oboje czują coś do siebie.
  Życie miłosne Stephanie wzbogaca ten cykl i czyni go jeszcze lepszym.

  Mocne strony
  Pióro Janet Evanovich jest niezwykle lekkie i przyjemne. Jej książki czyta się szybko i łatwo. Nie brakuje różnych dowcipnych sytuacji, które rozbawią czytelnika. Bardzo podoba mi się to połączenie zagadek kryminalnych z taką zwariowaną bohaterką i z humorem. Taka wybuchowa mieszanka sprawia, że nie da się oderwać.
  Fakt, że Stephanie jest zwykłą dziewczyną, która musi zarobić na życie to również spory plus. Uwielbiam czytać o jej przygodach, zwariowanej rodzinie i o niebezpiecznych sytuacjach, w które bez przerwy się ładuje

  Polecam
  Bez zastanowienia polecam tę serię dziewczynom, kobietom szukającym świetnej, czytelniczej rozrywki a przy tym dreszczyku emocji. Relaks przy tym cyklu gwarantowany. Uważam, że obok przygód Stephanie Plum nie można przejść obojętnie, zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.
  Wydaje mi się, że to idealna lektura na plażę, gdy słońce grzeje i ma się ochotę na coś bawiącego i lekkiego :)

  Ocena: 9/10

  W cyklu o Stephanie Plum ukazały się:
  1. Jak upolować faceta. Po pierwsze dla pieniędzy (moja recenzja) 
  2. Po drugie dla kasy
  3. Po trzecie dla zasady
  4. Zaliczyć czwórkę
  5. Przybić piątkę
  6. Po szóste nie odpuszczaj
  7. Szczęśliwa siódemka
  8. Ósemka wygrywa


  Polecam również film na podstawie pierwszej części :)  Wkrótce nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów, ukaże się książka 52 powody dla których nienawidzę mojego ojca. Dla zainteresowanych pod tym linkiem fragment powieści. 

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...