Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

niedziela, 28 lipca 2013

"Bling Ring" - Nancy Jo Sales

 • Wydawnictwo Prószyński i S-ka
 • Rok wydania: 2013
 • Ilość stron: 309
 • Cena: 32 zł
 • SIĘGAJĄC GWIAZD

  Kilka słów wstępu
  Parę lat temu miały miejsce włamania do domów gwiazd Hollywoodu: Paris Hilton, Lindsay Lohan, Rachel Bilson, Orlando Blooma i wielu innych. Za wszystkim stała grupa nastolatków. Kradli przede wszystkim ubrania, buty, biżuterię, interesowały ich przedmioty należące do sław, a nie pieniądze.
  Skąd ten pomysł? Co nimi kierowało?

  Chciała być częścią stylu życia, na którym zależy nam wszystkim*

  Byli bogaci
  Członkowie gangu, który później nazwano Bling Ring, prowadzili dostatnie życie. Mieszkali w Kalifornii, niedaleko Hollywood. Ludzie z ich najbliższego otoczenia należeli do znanych. Było stać ich na ubrania, błyskotki. Byli bogaci. Ale zapragnęli więcej. Chcieli sięgnąć gwiazd.

  Nick Prugo
  Jednym z włamywaczy był Nick Prugo. Zajmował się namierzaniem domów gwiazd. Gdyby nie on możliwe, że historia Bling Ringu pozostałaby nierozwiązana. Gdy został aresztowany za jedno z włamań, opowiedział policji całą historię, swoją wersję. Sypnął swoich przyjaciół, przyznał się do winy, wymienił listę ofiar ich działalności. Dlaczego to zrobił? Na czym mu zależało?

  Jak to wyglądało?
  Dzięki mediom, internetowi włamania okazywały się zaskakująco łatwe. Wszystko zaczęło się od dwójki nastolatków, którzy się zaprzyjaźnili: Nicka i Rachel. Razem imprezowali, zajmowali się modą, rozumieli. Aż pewnego dnia postanowili się włamać do domu Paris Hilton. Łatwo było znaleźć jej adres w internecie. Pojechali tam. Zrobili rozpoznanie, sprawdzili, czy nikogo nie ma w domu. I weszli. Czuli się jak na zakupach. Rachel przymierzała ubrania, brała to, co wpadło jej w oko. A potem wyszli jak niby nigdy nic. Robili to, bo mogli. Robili to, bo pragnęli sławy. Chcieli być jak gwiazdy.
  Wkrótce wciągnęli w to więcej przyjaciół i następne znane osobistości zostały obrabowane.

  Usprawiedliwienia
  Jak można ich usprawiedliwić? Jak sami się usprawiedliwiali? Sławy miały wszystkiego nadto. Nie zauważyły nawet braku niektórych rzeczy. Zasłużyły na to. Były głupie, skoro nie włączali nawet alarmu. To była tylko zabawa, nie chcieli robić nic złego. Myśleli, że nie zostaną złapani.
  Chyba nie spodziewali się, że poniosą konsekwencje, że będą musieli zapłacić za zabranie poczucia bezpieczeństwa sławom

  Obsesja sławy
  Historia nie opowiada tylko o grupie nastolatków, którym zamarzyła się chwila sławy, nawet tej złej. Ale także o hoplu, jaki Ameryka ma na punkcie gwiazd, bycia znanym. Niektórzy nawet byli pod wrażeniem tego, co robił Bling Ring. Powieść ukazuje wartości obywateli Ameryki i to, jak się one zmieniły.

  Literatura faktu
  Bling Ring to prawdziwa historia na faktach. Narratorką powieści jest sama autorka, Nancy Jo Sales, w książce pokazuje, jak próbowała dotrzeć do sedna sprawy. Opisuje rozmowy z oskarżonymi, z ich rodzinami, adwokatami. Robi to w sposób ciekawy i klarowny.

  Warto zapoznać się z tą lekturą. Przedstawia ona interesujący obraz współczesnej Ameryki. Pokazuje również, że sławy to także ludzie, które pragną bezpiecznego miejsca. Ciekawa analiza charakterów włamywaczy daje nam wgląd w to, o czym myśleli.

  Ocena: 9/10

  Serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyńska i S-ka za możliwość zapoznania się z tą powieścią.


  Powstał również film o tym samym tytule, który planuję w najbliższej przyszłości obejrzeć.
  Zwiastun:


  *cytat z książki, str 15

  9 komentarzy:

  1. Film mam za sobą i raczej nie zamierzam sięgać po książkę z racji, że jej ekranizacja już skutecznie mnie od tego odwiodła.

   OdpowiedzUsuń
  2. Mam w planach zarówno książkę, jak i film. :)

   OdpowiedzUsuń
  3. Jestem jej strasznie ciekawa. Film również obejrzę :)

   OdpowiedzUsuń
  4. Mam ją w planach, tak samo jak film.

   OdpowiedzUsuń
  5. Pomysł wydaje mi się całkiem niezły, więc jestem ciekawa zarówno książki jak i filmu. Jak Hermiona spisała się w takim filmie? :P

   OdpowiedzUsuń
  6. Czytałam książkę, a zaraz potem widziałam film i powiem, że po lekturze tej powieści dokumentalnej ekranizację odbiera się zupełnie inaczej - lepiej :)

   OdpowiedzUsuń
  7. Film widziałam niedługo po premierze i od tego czasu mam dużą ochotę na sięgnięcie po wersję książkową.

   OdpowiedzUsuń
  8. O książce słyszałam jakiś czas temu, natomiast film ostatnio chyba dopiero wszedł do kin. Mam nadzieję zapoznać się i z tym, i z tym ;)

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...