Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

sobota, 5 listopada 2011

"Światła września" - Carlos Ruiz Zafon


Zapalcie wszystkie światła, Cień nadchodzi!

Carlos Ruiz Zafon to dla mnie jeden z najlepszych pisarzy, z którymi miałam do czynienia. Uwielbiam wszystkie jego dzieła począwszy od „Cienia wiatru” poprzez „Marinę” i „Grę anioła”, a skończywszy na „Księciu mgły”. 3 listopada została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Muza kolejna jego powieść: „Światła września”. Nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Jak tylko wpadła w moje łapki, zamknęłam się w pokoju i kazałam wszystkim zostawić mnie w spokoju.

Rodzina Sauvelle: matka, syn Dorian i córka Irene szukając lepszego życia, przeprowadzają się do Błękitnej Zatoki, to spokojna mieścina, pełna plotkujących ludzi. Tam pani Sauvelle rozpoczyna pracę dla nietypowego fabrykanta zabawek, w którego domu roi się od przeróżnych mechanicznych stworów. Wydaje się, że dla tej rodziny, doświadczonej przez los, nadeszły wreszcie lepsze czasy: dzięki godziwej zapłacie, nie będą musieli martwić się o pieniądze, a także mają zapewniony dom. Ale nic nigdy nie jest takie, jak się wydaje, pamiętajcie o tym. Niedługo po ich przyjeździe w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Hannah, dziewczyna z miasteczka. Nikt nie jest w stanie określić, co jej się przydarzyło. Jej kuzyn, Ismael, pragnie pomścić jej śmierć i dowiedzieć się prawdy, pomaga mu w tym Irene Sauvelle. Ta ciekawość doprowadzi ich do mrocznych kwestii przeszłości tajemniczego fabrykanta zabawek. Na ich drodze stanie Cień, istota nie z tej ziemi, której jedynym celem jest zniszczenie życia swojemu właścicielowi. Egzystuje w ciemności, więc pod żadnym pozorem nie wychodźcie nigdzie bez latarek...

Jak w każdej książce Zafona i tu mamy wątek miłosny, który odgrywa pewną rolę w całej fabule, jednak nie jest najważniejszy. Klimat, tworzony przez tego autora jest niesamowity! Gdy się czyta, ciarki przechodzą po plecach, a przerażenie, które czują bohaterowie staje się twoim własnym. Polecam czytanie tej powieści, gdy na niebie świeci księżyc, wokół panuje cisza, a Ty siedzisz z herbatką pod kocem, to po prostu idealna atmosfera na lekturę „Świateł września”.

Jestem pewna, że ci, którzy mieli już styczność z Zafonem, bez wahania sięgną po „Światła września”, bo wiedzą, że każda powieść tego autora musi być dobra. A tym, nie znającym dotąd dzieł tego hiszpańskiego autora polecam „Światła września”, mroczną powieść pełną niezwykłego klimatu. Ta książka jest skierowana do wszystkich począwszy od młodzieży, a skończywszy na starszych osobach. Nie wahajcie się, naprawdę warto!

Ocena: 10/10

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Muza, za co jestem niezmiernie wdzięczna. Książki Carlosa Ruiza Zafona, wydane przez Wydawnictwo Muza, które z pełnym przekonaniem Wam polecam:
 1. „Cień wiatru”
 2. „Gra anioła”
 3. „Marina”
 4. „Książę mgły”
 5. „Pałac północy”
 6. „Światła września”

6 komentarzy:

 1. TAK! Stanowczo Zafon jest specyficznym i nietuzinkowym pisarzem, i bardzo chętnie sięgam po jego powieści :):) Chociaż mam kilku innych faworytów, których lubię bardziej :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Poluję na tę książkę, do czytania Zafona nie trzeba mnie przekonywać, ale cieszę się, że polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja także otrzymałam tą książkę od Muzy, więc niedługo będę ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę nabrać przekonania do tego autora, ale wiesz, co... przeczytam. Na pewno ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Carlos Ruiz Zafon to jeden z moich ulubionych autorów. Czytałam wszystkie jego powieści, chodź ostatnia nieco mnie rozczarowała. Mimo to z pewnością sięgnę po "Światła września". Już nie mogę się doczekać, aż zacznę czytać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach wszystkie książki tego autora i mam nadzieję, że uda mi się je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...