Sample text

"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"

"
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana."

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości."

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

sobota, 30 sierpnia 2014

"MISSja Survival" - Libba Bray


 • Wydawnictwo Dolnośląskie
 • Ilość stron: 447
 • Powieść w jednym tomie • Zachowanie godne Miss Nastoletnich Marzeń

  Libba Bray, autorka MISSji Survival, nie jest mi obca. W przeszłości czytałam jej niezwykle klimatyczną trylogię Magiczny Krąg oraz intrygujący pierwszy tom nowej serii – Wróżbiarzy. Jej powieści zabrały mnie na niezwykłą podróż w przeszłość, w niesamowite światy, które wykreowała. MISSja Survival już z opisu wydała mi się inna niż pozostałe książki tej autorki, akcja dzieje się we współczesnym świecie, a bohaterkami są dziewczyny, które biorą udział w konkursie miss nastolatek. Czy i ta powieść jest tak dobra jak poprzednie utwory Libby Bray?

  Pięćdziesiąt dziewcząt (a każda z nich jest miss swojego stanu) leci na konkurs piękności Miss Nastoletnich Marzeń. Są podekscytowane, gotowe do walki o jakże zaszczytny tytuł. Żadna z nich nie spodziewała się wypadku. Samolot ulega awarii i rozbija się na wyspie. Piloci, stewardesy nie przeżyli katastrofy. Dziewczyny, które do tej pory troszczyły się wyłącznie o wygląd i robienie wrażenia na innych, są zdane tylko na siebie. W oczekiwaniu na pomoc, muszą zatroszczyć się o jedzenie, wodę i przeżycie w obcej rzeczywistości.
  Niestety to nie koniec ich zmartwień. Na wyspie dzieje się coś podejrzanego i niebezpiecznego, co może zagrozić ich życiu. Oprócz tego o ich wyspę rozbija się statek przystojnych piratów, którzy z łatwością zakręcą w głowach dziewczyn.
  Jak poradzą sobie te piękności? Czy uda im się zadbać o siebie?

  Książka ta porusza kilka trudnych tematów. To nie tylko komedia, to także powieść, która skłania do myślenia. Czym jest prawdziwe piękno i w jaki sposób je mierzyć? Jaka jest rola pięknych kobiet w świecie?

  Dziewczyny są zbiorem ciekawych osobowości. Każda z nich jest inna, skrywa swój sekret, ma problemy. Dzięki temu powieść jest niezwykle ciekawa i pełna nowych odkryć. Niektóre bohaterki polubiłam bardziej, niektóre mniej. Ale na pewno nieraz zaskoczyły mnie swoją zaradnością, inteligencją i siłą.

  MISSja Survival jest dla mnie niejednoznaczną powieścią, różniącą się od znanych mi młodzieżowych książek. Nie da się jej zaszufladkować. Na pewno jest to nieszablonowa historia, która próbuje coś przekazać, a przy tym bawi czytelnika. Krytykuje ona ocenianie po wyglądzie i uprzedmiotowianie innych.

  Czytało mi się ją szybko i przyjemnie, co jest wielkim plusem. Mimo braku jakiś wielkich wydarzeń, wciągnęła mnie.
  Polecam ją dziewczynom szukającym nowych historii, które nawiązują do współczesnego, rządzonego przez media świata.

  Ocena: 8/10

  Serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat za możliwość zapoznania się z tą książką.

  5 komentarzy:

  1. Ja niestety się raczej zawiodłam, momentami trudno było mi przebrnąć przez tę książkę. Ale pozostałą twórczość Bray uwielbiam. :)

   OdpowiedzUsuń
  2. Wydawało się ciekawe, ale jak dotarłam do tekstu o przystojnych piratach, to się prawie oplułam. Co za beznadziejny pomysł z tymi piratami (abstrahując, że pewnie oni koło piratów nawet nie stali)... a mogło być tak pięknie!

   OdpowiedzUsuń
  3. Czytałqm Magiczny krąg i od tamtej pory lubię Bray. Mam w planach "Wróżbiarzy" i tę powieść także, fabuła mnie zaciekawiła ;)

   OdpowiedzUsuń
  4. Jakoś nie czuję się przekonana. Przez tekst o przystojnych piratach nie mogę przestać się śmiać :P Ale jeśli nie będę miała nic ciekawszego do czytania, to chyba z czystej ciekawości sięgnę po tę książkę :)

   OdpowiedzUsuń
  5. Jakoś nie ciekawi mnie ta książka i wątpię bym po nią sięgnęła.

   OdpowiedzUsuń

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...